شنبه, 22 خرداد 1400
مشروح خبر :: کاهش 60 درصدی ورودی مخازن آب سدهای استان زنجان

کاهش 60 درصدی ورودی مخازن آب سدهای استان زنجان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان با حضور در گفتگوی ویژه خبری شبکه اشراق زنجان در خصوص ذخایر آبی استان توضیحاتی ارایه داد.

به گزارش شبکه خبری آب یران ، اسماعیل افشاری ،با تاکید بر کسری حدود 60 درصدی آب ورودی به مخازن سدهای استان خاطرنشان کرد:حدود 118 میلیون متر مکعب آب کمتربه سدهای استان وارد شده است که با قراردادن اولویت شرب و حقابه های ضروری، سعی در مدیریت نمودن خروجی آب این سدها  داریم تا در آینده با مشکل بیشتری مواجه نشویم.

افشاری در همین راستا به مجری این بخش خبری گفت: سال قبل 291 میلیون مترمکعب آب در سدهای استان وجود داشت که امسال با 20 میلیون متر مکعب کاهش، 271 میلیون مترمکعب آب در این سدها موجود است و این موضوع، صرفه جویی حداکثری همشهریان و هم استانیهای عزیز را می طلبد.

دبیر شورای حفاظت استان با اشاره به لزوم بسیج ارگانها و مردم استان برای گذر از بحران آب، تاکیدکرد:برای شرایط کنونی وظابفی در قالب کارگروه سازگاری با کم آبی برای استانها تدوین شده ا که شرکت آب منطقه ای زنجان و  جهاد کشاورزی استان به عنوان متولیان اصلی این کارگروه و دیگر و ارگانهای دولتی به عنوان همیاران و همسنگران بایستی عزم خود را برای مدیریت بهینه منابع آب زیرزمینی و سطحی استان جزم نمایند.

وی، گفت:پروژ های مختلفی برای سازگاری با کم آبی تعریف شده که از آن جمله می توان به؛ انسداد چاه های غیرمجاز، احیای کشت های گلخانه ای  عدم توسعه اراضی کشاورزی و عدم تخطی کشاورزان و بهره برداران اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان،از کشاورزان و بهره برداران خواست تحت هیچ شرایطی اراضی کشاورزی خود را به افراد غیربومی اجاره ندهند چرا که یکی از عوامل اصلی بیابان زایی و از بین رفتن کیفیت خاک استان  کشت های بی رویه و غیراصولی است .

کد خبر: 51873
  تاریخ خبر : 1400/02/20
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/02/21
 کارشناس روابط عمومی
 33
  ثبت دیدگاه