شنبه, 22 خرداد 1400
مشروح خبر :: کاهش آبگذاری کانال های آبیاری کشاورزی در گیلان

کاهش آبگذاری کانال های آبیاری کشاورزی در گیلان

معاون حفاظت وبهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان از کاهش مقدار آب ورودی به کانال های آبیاری شبکه سفید رود در پی بارش باران خبر داد .

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، محمد جواد خانی پور با اعلام این خبرگفت : با توجه به بارش طی هفته گذشته و ادامه این وضیعت در روزهای آتی ، در جهت جلوگیری از ورود خسارت شالیزارها و مصرف بهینه آب کشاورزی ، مقدار آب ورودی به کانال های آبیاری کشاورزی کاهش می یابد .

وی تصریح کرد : با توجه به بارندگی ، شاهد آبگرفتگی و بالا آمدن سطح آب در مزارع و کانال های آبیاری بوده ایم و بدین منظور به جهت جلوگیری از ورود خسارت شالیزارها و مصرف بهینه آب و ذخیره سازی آب سد سفید رود برای مصارف تابستان ، آب کانال ها کاهش می یابد .

معاون حفاظت وبهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان افزود : کاهش آب کانال های آبیاری تا پایان بارش ها ادامه خواهد داشت و پس از آن آبگذاری به صورت کامل طبق برنامه زمان بندی انجام خواهد شد .

وی گفت : طبق برنامه مصوب قبلی ، آبگذاری در کانال های فومنات  و کانال راست سنگر (مناطق شرقی گیلان ) از پنجم لغایت 25 اردیبهشت ماه ادامه داشته و پس از آن نوبت بندی آب به صورت 4 روز قطع و 8 روز وصل اجرایی خواهد شد.

و ی ادامه داد ، آبگذاری در کانال چپ سنگر (مناطق مرکزی گیلان ) نیز از 9 لغایت 29 اردیبشهت ماه جاری است و پس از آن نوبت بندی آب در این بخش هم اجرا خواهد شد .

خانی پور ضمن تاکید به کشاورزان گیلانی مبنی بر رعایت تقویم زراعی و اتمام نشاء برنج یاد آور شد : در صورت ضرورت ، تغییرات برنامه های آبیاری متناسب با شرایط آب وهوایی و نیاز های احتمالی به عموم کشاورزان اطلاع رسانی می شود.

کد خبر: 51874
  تاریخ خبر : 1400/02/20
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/02/21
 دبیر خبر
 42
  ثبت دیدگاه