شنبه, 22 خرداد 1400
مشروح خبر :: نصب 114 کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی فریدونشهر و بوئین میاندشت

طی 5 سال اخیر انجام شده است:

نصب 114 کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی فریدونشهر و بوئین میاندشت

رئیس اداره منابع آب شهرستانهای فریدونشهر و بوئین میاندشت گفت: در چهارسال گذشته 114 کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی شهرستان های فریدونشهر و بوئین میاندشت نصب شده که منجر به صرفه جویی 1.19 میلیون مترمکعب در آب های زیرزمینی شده است.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، سعدی قادری اظهار کرد: اداره منابع آب شهرستانهای فریدونشهر و بوئین میاندشت در چهارسال گذشته با توجه به ویژگی های جغرافیایی این مناطق، اقدامات مهمی در حفظ و صیانت منابع آبی در این دو شهرستان انجام داده است.

وی با اشاره به قرارگیری سه حوضه آبریز زاینده رود، کارون، دز و قمرود در این مناطق تصریح کرد: در چهارسال گذشته 114 کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی شهرستان های فریدونشهر و بوئین میاندشت با اولویت نصب بر روی چاه های دارای اضافه برداشت نصب شده که منجر به صرفه جویی 1.19 میلیون مترمکعب در آب های زیرزمینی شده است.  

رئیس اداره منابع آب شهرستانهای فریدونشهر و بوئین میاندشت اعلام کرد: از بدو تاسیس این اداره، 38 حلقه چاه غیرمجاز در شهرستانهای فریدونشهر و بوئین میاندشت پر و مسلوب المنفعه شده است که منجر به صرفه جویی 410 هزار مترمکعب در سال از منابع آب زیرزمینی شده است.

وی افزود:هزینه این اقدامات برعهده متخلفان و با نظارت اداره منابع آب شهرستانهای فریدونشهر و بوئین میاندشت و دستگاه قضایی انجام گرفت که نتیجه این اقدامات منجر به توقف افت آبخوان در دشتها و در جاهایی افزایش  شده است.

وی اضافه کرد: در شهرستانهای فریدون شهر و بوئین میاندشت، از 414 حلقه چاه مجاز، بالغ بر 67 میلیون مترمکعب آب برداشت می شود

قادری بر فرهنگسازی و آموزش مصرف بهینه آب به ویژه در مدارس و نیز کشاورزان هم تاکید کرد و گفت: با همکاری اداره آموزش و پرورش، اداره محیط زیست و جهاد کشاورزی شهرستانهای فریدونشهر و بوئین میاندشت، برنامه های آموزشی برای دانش اموزان، کشاورزان و دهیاران در زمینه اهمیت آب، راه های صرفه جویی و ارزش آب و رعایت حریم و بستر رودخانه ها برگزار شده است که ماحصل آن کسب رتبه های استانی در برنامه داناب و افزایش سطح  مردم بوده است.

وی افزود: به منظور کنترل و حفاطت از منابع آب، سالانه بیش از 1000 بازدید از منابع اب زیرزمینی به ویژه چاه ها و نیز منابع آب سطحی شناسایی شده  که با صدور 223 اخطاریه و 215 استعلام تجاوز به حریم و بستر رودخانه های فریدونشهر و بوئین میاندشت همراه بوده است.

رئیس اداره منابع آب شهرستانهای فریدونشهر و بوئین میاندشت تصریح کرد: بالغ بر 5.8 هکتار آزادسازی حریم و بستر رودخانه های این شهرستانها با 14 مورد اعاده به وضع سابق ثبت شده است.

 

 

کد خبر: 51881
  تاریخ خبر : 1400/02/21
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/02/21
 پرستو ایران پور
 68
  ثبت دیدگاه