شنبه, 22 خرداد 1400
مشروح خبر :: ضرورت جلوگیری از کشت‌ محصولات پر آب‌ بر در استان سمنان

ضرورت جلوگیری از کشت‌ محصولات پر آب‌ بر در استان سمنان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان با تاکید بر کاهش نزولات جوی در سال آبی جاری و در برنامه‌های سازگاری با کم آبی باید از انجام کشت‌ محصولات پر آب‌‌بر در این استان خودداری و کشت بهاره در این استان مدیریت شود .

به ‌گزارش شبکه خبری آب ایران، "ایرج حیدریان" افزود: با توجه به کاهش نزولات جوی، کاهش آورد رودخانه‌ها و همچنین پایین بودن‌ حجم آب های زیرزمینی نسبت به سال گذشته، همکاری همه سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی برای حفاظت از منابع آب  مطابق برنامه ابلاغی سازگاری با کم آبی  در استان سمنان ضروری است .

وی تاکید کرد: باید از انجام کشت محصولات پر آب بر، کشت محصولات در بستر رودخانه و نصب و استفاده از موتور تلمبه‌های فاقد حقابه در این استان برای کشاورزان به‌ دلیل محدودیت منابع آبی اعم از زیرزمینی و سطحی خودداری شود .

حیدریان درادامه افزود: تغییر الگوی کشت، مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز، کنترل اضافه برداشت چاه‌های مجاز، نصب کنتور هوشمند روی چاه‌های کشاورزی و تغییر آبیاری سنتی به مدرن همراه با صرفه جویی آب مصرفی در بخش شرب شهری از جمله اقدامات موثر برای مقابله با چالش‌های آبی در استان سمنان و عبور از شرایط کم آبی و پیک مصرف تابستان است .

وی با تاکید بر اینکه با بهره برداران متخلف برخورد قانونی می‌شود، خواستارهمکاری همه مردم و دستگاه‌های اجرایی برای تحقق این موارد یاد شد .

مدیرعامل شرکت آب منطقه سمنان تاکید کرد: هدف از تدوین برنامه سازگاری با کم آبی که بخش‌های مختلف کشاورزی، شرب و صنعت را شامل می شود، تامین پایدار آب و صیانت از مخازن آب سطحی و زیرزمینی این استان است و با اجرای این برنامه در آینده شاهد افزایش سطح ایستایی سفره‌های آب زیرزمینی استان سمنان خواهیم بود .

کد خبر: 51928
  تاریخ خبر : 1400/02/22
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/02/22
 اخبار و روابط عمومی
 37
  ثبت دیدگاه