شنبه, 22 خرداد 1400
مشروح خبر :: لزوم اطلاع رسانی گسترده درباره وضعیت منابع آب و جلوگیری از کشت های پرآب طلب از طریق صدا و سیمای گلستان

لزوم اطلاع رسانی گسترده درباره وضعیت منابع آب و جلوگیری از کشت های پرآب طلب از طریق صدا و سیمای گلستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان در دیدار با مدیر کل صدا و سیمای مرکز گلستان با توجه به خشکسالی سال جاری بر لزوم اطلاع رسانی گسترده وضعیت منابع آب استان و جلوگیری از کشت های پرآب طلب در سال جاری تاکید کرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، سید محسن حسینی در دیدار با محمد منتظر حجت اظهار کرد: میزان بارش استان طی 7 ماه سال آبی جاری نسبت به متوسط بلند مدت با کاهش 32 درصدی مواجه بوده است. همچنین در ایستگاه های ارتفاعات  نیز دما طی این مدت 4 دهم درجه افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: این کاهش بارش ها وافزایش دما موجب شده  در رودخانه های بالادست و سرشاخه ها حدود 44 درصد و در ایستگاه های رودخانه های اصلی بالغ بر 65 درصد کاهش آبدهی داشته باشیم. 

حسینی افزود: دربخش آب زیرزمینی هم تقریبا 200 میلیون متر مکعب به نسبت متوسط 18 ساله ، کاهش ذخیره آب داشته ایم. 

وی با بیان اینکه سدهای احداث شده در مسیر اصلی گرگانرود سالانه حدود 40 هزار هکتار از اراضی را در مسیر رودخانه و شبکه سدها آبیاری می کنند، گفت: برای آبیاری 40 هزار هکتار اراضی ، نیاز پایداری سدها، تبخیر و پرت  و هدر رفت آب در رودخانه ها و مسیر 250 میلیون متر مکعب سالانه نیاز آبی استان است، که در سال گذشته در فروردین ماه حدود 190 میلیون متر مکعب از ذخیره سدها و بارش های مناسب داشتیم ولی در سال جاری بیش از نیمی از سدهای ما خالی است وبا کاهش شدید منابع آبی رو به رو هستیم و به همین دلیل هم باید سطح زیر کشت اراضی و کشتهای پرآب طلب را کاهش دهیم تا در ادامه فصل کشت دچار خسارات وارده به کشاورزان به دیل خشک شدن اراضی نباشیم. 

حسینی افزود: حدود 15 هزار هکتار نسق قدیمی شالیکاری در استان وجود دارد که در این بخش مشکلی نداریم. اما شالیکاری با آب چاه ها که سالانه بین 50 تا 90 هزار هکتار در استان انجام می شود در سال جاری بسیار نگران کننده است و باید اطلاع رسانی همه جانبه برای جلوگیری از آن انجام شود. 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان اظهار کرد: به نطر می رسد نشست زمین در گلستان آغاز شده است که یکی از دلایل آن هم می تواند برداشت مازاد از  حدود 7 هزار چاه عمیق در استان باشد. 

وی افزود: اطلاع رسانی به مردم در سال های خشکسالی مهم است وما در سال جاری به این تعامل و اطلاع رسانی از جانب صدا و سیما بسیار نیازمندیم.

مدیر کل صدا و سیمای گلستان در این جلسه اظهار کرد: اوضاع آب در کشور و استان در سال جاری مناسب نیست و از سوی صدا و سیما هر کمکی که بتوانیم در راستای اطلاع رسانی این موضوع انجام می دهیم. 

محمد منتظر حجت اظهار کرد: در بخش های خبر، گفتگوی خبری، پیام رادیو، برنامه های مشترک وهمچنین تولیداتی که جنبه تبلیغاتی نداشته باشند می توانیم همکاری مناسبی در سالی که با خشکسالی عجین شده است با شرکت آب منطقه ای استان داشته باشیم.

کد خبر: 51950
  تاریخ خبر : 1400/02/24
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/02/26
 روابط عمومی
 41
  ثبت دیدگاه