پنجشنبه, 29 مهر 1400
مشروح خبر :: آغاز به کار مرکز قنات استان کرمان

آغاز به کار مرکز قنات استان کرمان

آیین گشایش مرکز قنات استان کرمان با حضور استاندار کرمان و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کرمان و جمعی از مدیران و مسئولین استانی در شهر جوپار برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، مراسم آغاز به کار مرکز قنات استان کرمان با حضور  زینی‌وند استاندار کرمان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمان، مدیر مرکز کرمانشناسی، مدیرکل جهادکشاورزی استان، امام جمعه و بخشدار جوپار در شهر جوپار برگزار گردید.

علی زینی‌وند در این مراسم راه‌اندازی مرکز قنات را اتفاق خوب و به یاد ماندنی در استان تمدن‌ساز و کهن کرمان دانست و از همه کسانی که در ادوار گذشته نیز به فکر ماندگاری و قدردانی از آثار کهن این سرزمین تلاش کردند، قدردانی کرد.
وی افزود: کرمان قطعه مهمی از تمدن ایران است و آثار مهم تمدن کرمان در حوزه‌های مختلف تاریخ ایران مشاهده می‌شود.
استاندار کرمان خاطرنشان کرد: در ثبت ساختارها و مراکزی که تمدن گذشته و امروز را برای آینده روایت می‌کنند باید به چشم تکریم نگریست.
استاندار کرمان ابراز داشت: مرکز قنات با محوریت کارشناسان و علاقمندان حوزه قنات دایر شده و برای تقویت ساختار آن استاندار وقت به عنوان رئیس هیات امنا انتخاب شده و دستگاه‌‌های دولتی نیز به عنوان هیات امنای این مرکز صرفا حمایت کننده مرکز هستند.
زینی‌وند با اشاره به حضور دستگاه‌های میراث فرهنگی، آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی به عنوان هیات امنای مرکز قنات استان ابراز امیدواری کرد: این مرکز با فرهنگسازی، تولید علم و دانش و تلاش‌های سازماندهی شده مبتنی بر پژوهش بتواند جان تازه‌ای به قنوات ایران و استان ببخشد و به عنوان یادگاری از دل کرمان در کنار کارهای بزرگ استان سال‌ها تداوم داشته و موثر باشد.

برشان عضو هیأت امنای مرکز قنات استان کرمان نیز در این آئین بیان کرد: کرمان هفتمین استان به لحاظ تعداد قنوات و سومین استان به لحاظ آبدهی قنات‌ است.
وی از ثبت جهانی سه قنات و ثبت ملی چهار قنات در استان کرمان و تمدن‌های قناتی در بم، سیرجان، شهربابک و دیگر مناطق استان نام برد و ثبت جهانی قنات را برای مبارزه با خشکسالی و رونق گردشگری موثر عنوان کرد.
این پژوهشگر آب و قنات که از بازنشستگان شرکت آب منطقه ای کرمان می باشد، تاکید کرد: جایگاهی به نام قنوات زیرسطحی شهر کرمان در شهرداری باید ایجاد گردد که در ساخت و سازها با توجه به خشک شدن قنوات و فرونشست زمین مدیریت شوند

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، استاندار کرمان و سایر مسئولین حاضر در این آیین از قنات گوهرریز جوپار دیدن کردند.

     

کد خبر: 54671
  تاریخ خبر : 1400/06/25
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/06/27
 افضلی کارشناس امور فرهنگی
 48
  ثبت دیدگاه