پنجشنبه, 29 مهر 1400
مشروح خبر :: هفدهمین عملیات پمپاژ آب شرب از سد لار به تهران

هفدهمین عملیات پمپاژ آب شرب از سد لار به تهران

مدیر امور بهره برداری و نگهداری از سد لار، از شروع مرحله هفدهم پمپاژ آب شرب از سد لار به تهران خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، " مفید اصغری" با بیان این مطلب اظهار کرد: به دلیل کاهش تراز آب مخزن سد لار، انتقال آب شرب تهران به وسیله این سد از حالت ثقلی به پمپاژ با مانور دریچه های آبگیر و آب بر تلمبه خانه تغییر کرد.

وی عنوان کرد: با کوشش و پیگیری های اجرا شده توسط همکاران حاضر در امور سد لار، در 25 شهریورماه سال جاری مانور دریچه های تاسیسات کلان طی یک روز کاری انجام و با مهیا نمودن شرایط لازم جهت انجام کار و تست های مربوطه، یکی از الکتروپمپ های 1100 کیلو واتی راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت.

اصغری با بیان اینکه هر ساله با کاهش تراز آب دریاچه و رسیدن به تراز 2472.50 متر، مانور دریچه های مذکور جهت انتقال آب الزامی است، اضافه کرد: با کاهش تراز و سطح آب مخزن سد لار، امکان انتقال ثقلی آب شرب به تهران وجود ندارد و به همین دلیل عملیات انتقال آب، باید به وسیله پمپاژ شروع گردد.

وی ادامه داد: در سال گذشته عملیات پمپاژ از تاریخ پانزدهم آذر ماه آغاز شده بود؛ اما با توجه به کاهش شدید ورودی ها و افت تراز مخزن این تغییر وضعیت ارسال آب هشتاد روز زودتر انجام گردید.

مدیر امور بهره برداری و نگهداری از سد لار در انتها توضیح داد: به طور معمول استفاده از پمپاژ، از ابتدای پاییز شروع و تا اواسط بهار سال بعد ادامه می یابد و زمانی که آب به سطح مورد نظر رسید، پمپ های مورد استفاده قطع شده و آب به شکل ثقلی منتقل می گردد که این شرایط بستگی به میزان بارش و حجم آب ذخیره شده در مخزن سد دارد.

 

 

 

کد خبر: 54693
  تاریخ خبر : 1400/06/27
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/06/27
 شیخ الاسلامی
 78
  ثبت دیدگاه