پنجشنبه, 29 مهر 1400
مشروح خبر :: آب موردنیاز اراضی شمالی دشت میناب هرمزگان تامین می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان:

آب موردنیاز اراضی شمالی دشت میناب هرمزگان تامین می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان گفت: آب مورد نیاز 100 درصد اراضی شبکه شمالی دشت میناب در کشت اول تامین می‌شود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، "جمشید عیدانی" در نشست شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی که با ریاست استاندار هرمزگان در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: همانطور که در گزارش‌های ارائه شده شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان طی سال جاری مشهود است، میزان بارش باران و به دنبال آن ورودی آب به دریاچه سدها دچار افت قابل توجهی نسبت به سال گذشته شده است.

وی با بیان اینکه اولویت اصلی آب منطقه‌ای تامین آب شرب است، عنوان کرد: سعی داریم با مدیریت صحیح منابع آب و همکاری با دستگاه‌های ذی‌‌‌ربط و بهره‌‌برداران که کشاورزان هم دچار چالش نشوند، آب مورد نیاز را تامین کنیم.
عیدانی تشریح کرد: شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان در تلاش برای کاهش انتقال آب از میناب به بندرعباس است و با افزایش ظرفیت آب‌شیرین‌کن‌های هرمزگان این امر میسر خواهد شد.
عیدانی با اشاره به نقش مهم تبخیر و نفوذ در تلفات منابع آبی گفت: با توجه به حجم بالای تلفات ماهانه در دریاچه سدها، تنها امکان تامین آب مورد نیاز کشاورزان در کشت اول وجود دارد.
وی اظهار کرد: به صورت میانگین در هر کشت، برای هر هکتار، حدود 5 هزار متر مکعب آب در نظر گرفته می‌شود؛ یعنی اگر تمام سه هزار هکتار را بخواهیم زیر کشت ببریم حدود 15 میلیون متر مکعب آب نیاز است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان هرمزگان بیان داشت: سال گذشته حجم آب قابل برنامه‌ریزی شده ما 15 میلیون متر مکعب بود اما آب تخصیص داده شده تا 22 میلیون متر مکعب افزایش پیدا کرد، چراکه کشاورزان الگوی کشت را رعایت نکردند و در برخی موارد سطح زیر کشت نیز افزایش داده شد.

کد خبر: 54914
  تاریخ خبر : 1400/07/06
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/07/06
 کارشناس روابط عمومی ۲
 45
  ثبت دیدگاه