دوشنبه, 15 آذر 1400
مشروح خبر :: دریچه های سد الغدیر ساوه بسته شد

دریچه های سد الغدیر ساوه بسته شد

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: با توجه به پایان فصل زراعی دریچه‌های سد الغدیر ساوه در بیستم مهرماه سال جاری بسته شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، عزت اله آمری افزود:  با توجه به شرایط  بارندگی و خشکسالی اخیر و از طرفی کاهش ذخیره آب مخزن سد، با اطلاع رسانی قبلی به حقابه‌بران شبکه آبیاری و زهکشی، آبی از سد الغدیر برای کشاورزان به منظور کشت پاییزه تخصیص پیدا نخواهد کرد، چرا که باید آب موجود در سد را برای باغات و آب شرب این شهر ذخیره کنیم.

 آمری ادامه داد: در ۲ سال گذشته با توجه به اینکه مشکل کمبود آب وجود نداشت، برای کشت پاییزه، آب لازم تأمین می‌شد اما با توجه به شرایط فعلی آب موجود در مخزن سد و چشم انداز نامطمئن بارندگیها در سال آبی جدید، به منظور تأمین آب پایدار و مطمئن برای شرب شهر ساوه  و باغات در سال آینده ، این شرکت برای کشت پاییزه در سال جاری آبی را توزیع نمی کند که در همین راستا از بیستم مهرماه دریچه‌های سد الغدیر بسته شده است.

وی بر ضرورت همراهی حقابه بران شبکه آبیاری و زهکشی سد الغدیر ساوه  برای خودداری از کشت پاییزه تاکید کرد و گفت: با توجه به شرایط موجود اگر بارندگی داشته باشیم متناسب با آن می‌توانیم تصمیم‌گیری بهتری در تأمین آب بیشتر برای کشاورزی داشته باشیم.

 آمری خاطر نشان کرد: سد الغدیر ساوه با حجم مخزن 276 میلیون مترمکعب در حال حاضر دارای 110 میلیون مترمکعب ذخیره آبی می باشد.

کد خبر: 55244
  تاریخ خبر : 1400/07/21
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/07/21
 کمال آبادی
 66