دوشنبه, 15 آذر 1400
مشروح خبر :: تغییر اقلیم و خشکسالی ادامه دارد، مدیریت بهره وری آب در استان سمنان ضروری است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان

تغییر اقلیم و خشکسالی ادامه دارد، مدیریت بهره وری آب در استان سمنان ضروری است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان، تغییر اقلیم وخشکسالی را ادامه دار دانست و بر توجه به مدیریت بهره وری استفاده از آب تاکید کرد .

به گزارش شبکه خبری  آب ایران ،ایرج حیدریان روز شنبه در نشست شورای برنامه ریزی و فرماندهی اقتصادی مقاومتی  استان سمنان به ریاست استاندار سمنان  افزود : بارش ها در  سال آبی گذشته ، ۴۲ درصد کاهش داشت .

وی با بیان اینکه از ۱۲۰ میلیمتر بارندگی استان، ۱۰۷میلیمتر تبخیر می شود خاطرنشان کرد: در اقلیم فلات مرکزی از جمله سمنان، ۹۳ درصد بارش ها تبخیر می شود .

حیدریان با تاکید بر اینکه 92 درصد از منابع آب کشور در بخش کشاورزی استفاده می شود ،  اظهار داشت: نیاز است تا مدیریت و اصلاح در این حوزه صورت‌ گیرد .

وی با بیان اینکه 86 درصد از تخلیه چاههای آب استان در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد افزود: از یک هزار و ۱۸۲ میلیون‌ متر مکعب مجموع آب زیر زمینی و سطحی استان سمنان، ۸۳ میلیون متر مکعب در بخش شُرب استفاده می شود .

حیدریان به طرحهای کنترل مصرف آب در این استان نیز اشاره کرد و گفت: از ‌محل نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه ها، ۴۹میلیون متر مکعب و از انسداد ۵۲۶ حلقه چاه غیرمجاز، ۱۹ میلیون مترمکعب آب صرفه جویی شده است .

وی، میانگین پایین بارندگی و عدم پراکنش مناسب زمانی و مکانی، محدودیت های کمی و کیفی و سایر موارد را از ازجمله چالش ها و محدودیت های استان در حوزه آبی بیان کرد .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان در این گزارش، برنامه ی عملیاتی تامین آب پایدار شرب و صنعت از طریق عملیات سازه ای و تاکید برافزایش بهره وری آب به عنوان راهبردهای اساسی را تببین کرد . 

کد خبر: 55314
  تاریخ خبر : 1400/07/25
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/07/25
 اخبار و روابط عمومی
 45