دوشنبه, 15 آذر 1400
مشروح خبر :: ۶۰۰ هکتار از اراضی سد سنگرد سبزوار تحت سیستم آبیاری نوین قرار گرفت

۶۰۰ هکتار از اراضی سد سنگرد سبزوار تحت سیستم آبیاری نوین قرار گرفت

مدیر امور منابع آب شهرستان سبزوار از اجرای طرح سیستم‌های آبیاری نوین در ۶۰۰ هکتار از اراضی سد سنگر سبزوار خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، "محمد ثابتی مقدم" با اعلام این خبر گفت: کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی‌های اخیر استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری را به یک ضرورت تبدیل کرده است و باید روند استقرار این تجهیزات شتاب بگیرد.
وی تصریح کرد: استفاده از روش‌های نوین آبیاری باعث صرفه‌جویی حدود ۷۰۰ متر مکعب آب در هر هکتار می‌شود. آبی که با توجه به محدودیت منابع آبی برای پایداری کشاورزی امری ضروری است.
وی افزود: سد سنگر در ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی سبزوار قرار دارد و برای بهره‌وری بهتر  از آب سد، سیستم‌های نوین آبیاری در بخشی از اراضی شرکت سهامی زراعی سد سنگرد در حال اجرا است.
مدیر امور منابع آب شهرستان سبزوار خاطرنشان کرد: ۱۰ میلیارد تومان بلاعوض و ۵ میلیارد تومان سهم آورده شرکت سهامی زراعی سد سنگرد سبب شد که ۶۰۰ هکتار از اراضی شرکت زیر آبیاری تحت فشار قرار بگیرد.
وی با اشاره به این که این سیستم از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه و از نظر بهره‌برداری زارع آسان و نزدیک به روشهای معمولی آبیاری می‌باشد گفت: نصب این تجهیزات در کشت پاییزه و آب شرب  در این منطقه امری ضروری و موثر است.
"ثابتی مقدم" با اشاره به این که سیستم های نوین آبیاری بسته به نوع آبیاری و خاک منطقه متفاوت است گفت: بهترین سیستم‌هایی که در شهرستان سبزوار قابلیت بهره‌وری در برداشت و مصرف آب را دارد سیستم‌های آبیاری تحت فشار می‌باشد.
وی به دلایل استفاده از سیستم های آبیاری تحت فشار در این شهرستان اشاره کرد و گفت: مهمترین دلایل استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری در این شهرستان  وجود خرده مالک‌ها، وضعیت چاه‌های کشاورزی در منطقه، اقلیم آب و هوایی و شوری آب است.
ثابتی مقدم در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به سازه زیر کشت شهرستان و پیگیری های انجام شده در حدود ۵۰ هزار هکتار از اراضی شهرستان برای اجرای سیستم های نوین آبیاری و انتقال آب و حدود ۷ هزار هکتار اراضی منطقه تحت سیستم های نوین آبیاری قرار گرفته است.
مدیر امور منابع اب شهرستان سبزوار تصریح کرد: تاکنون ۱۸۴ هزار هکتار از اراضی خراسان رضوی به روش‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند که از نظر سطح اجرایی دومین استان موفق در کشور است.

کد خبر: 55330
  تاریخ خبر : 1400/07/25
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/07/26
 کارشناس روابط عمومی
 56