سه‌شنبه, 16 آذر 1400
مشروح خبر :: لزوم مدیریت مصرف بهینه آب و بهره‌برداری از پساب در سمنان

در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان مطرح شد؛

لزوم مدیریت مصرف بهینه آب و بهره‌برداری از پساب در سمنان

استاندار سمنان با تاکید بر لزوم توجه به مدیریت مصرف بهینه آب و بهره‌برداری از پساب در استان گفت: کارگروه ویژه‌ای به منظور بررسی و پیگیری امور مرتبط با آب، با حضور مدیران مرتبط تشکیل می‌شود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، سید محمدرضا هاشمی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان بر مباحث مربوط به پیگیری از مرکز و وزارتخانه برای جذب اعتبارات ملی در راستای تامین آب و اجرای طرح های حوزه آبرسانی و مدیریت بهینه مصرف ، تاکید کرد .  

هاشمی در ادامه افزود : مدیران به بحث گفتگوی صادقانه با مردم و پاسخگویی به مطالبات مردمی به صورت جدی و میدانی‌ پای کار بوده و در صداوسیما و برنامه های پاسخگویی حضور یافته و پاسخگوی مطبوعات و اصحاب رسانه باشند .

وی اذعان داشت:اصحاب رسانه برای اقناع سازی مردم در خصوص کاهش مصرف آب و صرفه جویی، عدم برداشت از چاه های غیرمجاز و رعایت مصرف مجاز از چاه های با کنتور هوشمند ، می توانند نقش تاثیرگزاری داشته باشند .

استاندار سمنان با اشاره به اینکه باید به بحث صرفه جویی و مدیریت مصرف بهینه آب به صورت جدی توجه داشت، تصریح کرد : شهرداری ها نسبت به جداسازی آب شُرب از غیر شُرب در بحث نگهداری فضای سبز شهری، طی جدول زمانبندی مشخص اقدام کنند.

وی خاطر نشان کرد: اصلاح شبکه آبرسانی در شهرها و روستاها در موارد و مکان هایی که نیاز به تعمیر و اصلاح دارد، به منظور جلوگیری از هدر رفت آب باید توسط شرکت آب و فاضلاب استان انجام شود .

استاندار سمنان با تاکید بر این مهم که توجه به طرح پساب و استفاده از فاضلاب از موارد دارای اهمیت استان است، گفت: برنامه های موجود در حوزه پساب و استفاده از فاضلاب به منظور توسعه صنعت در استان امری بسیار ضروری است که شهرداران شهرهای استان باید به این مهم توجه کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت : تا پایان سال ۱۴۰۵، در بخش کشاورزی استان باید ۱۷۱ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب صورت گیرد.

حیدریان بیان کرد : تهیه و نصب کنتور هوشمند، اصلاح و تعدیل پروانه ها، انسداد چاه های غیرمجاز و جلوگیری از اضافه برداشت چاه های مجاز، از جمله اقدامات آب منطقه ای در بحث کاهش برداشت از آبخوان استان است.

وی افزود : 16 گروه ‌گشت و بازرسی برای حفاظت از منابع آب در استان مشغول فعالیت هستند .

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان : 1800 هکتار از اراضی باقیمانده کشاورزی باید تا پایان سال جاری برای اجرایی شدن برنامه مدیریت حفاظت از آب و خاک استان، تحت پوشش سیستم‌های نوین آبیاری قرار گیرد .

حیدریان بیان کرد : در حوزه آب شُرب نیز بر طبق هدف، تا انتهای سال ۱۴۰۵ ، در قالب اصلاح و توسعه شبکه توزیع آب ، جلوگیری از نشتی مخازن و ممانعت از برداشت های غیر مجاز ، باید صرفه جویی لازم صورت گیرد . 

وی در ادامه افزود : طرح ارتقاء کیفی منابع آبی استان نیز طی برنامه های مختلف همواره در دستور کار قرار دارد .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان گفت : جلوگیری از‌ آلودگی منابع آبی، رونق صنعت، زیباشناختی، افزایش سطح بهداشت و اهمیت اقتصادی و سایر موارد، از جمله ضرورت های اهداف مدیریت ‌پساب است .

وی افزود : برای شبکه و خطوط خط انتقال فاضلاب شهر سمنان، ۱۲۰ کیلومتر شبکه اصلی و ۱۹۰ کیلومتر شبکه فرعی پیش بینی شده که تاکنون ۲۳۰ کیلومتر آن‌ انجام شده است و الباقی باید توسط سرمایه گذار ( شهرداری سمنان ) انجام شود .

طاهری بیان کرد : در شهرهای سمنان، دامغان،‌ مهدیشهر و گرمسار بیشترین جداسازی آب خام برای استفاده در مصارف مدیریت فضای سبز شهرداری ها صورت گرفته و در سایر شهرها نیز طرح ها در دستور کار است .

وی ادامه داد : مباحث مرتبط با ارتقاء تصفیه خانه شهر سمنان در راستای استفاده از پسآب و فاضلاب برای صنعت، در دستور کار قرار دارد .

کد خبر: 55343
  تاریخ خبر : 1400/07/26
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/07/26
 اخبار و روابط عمومی
 44