یکشنبه, 14 آذر 1400
مشروح خبر :: رودخانه زاینده‌رود باید در رده رودخانه‌های حفاظت شده قرار گیرد

مدیر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای اصفهان:

رودخانه زاینده‌رود باید در رده رودخانه‌های حفاظت شده قرار گیرد

مدیر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: رودخانه زاینده‌رود باید در رده رودخانه‌های حفاظت شده قرار گیرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،"مسعود سیدی پور" با تأکید بر اینکه با قرارگیری رودخانه زاینده رود در رده رودخانه‌های حفاظت شده و وضع قوانین، اعتبارات لازم به این امر تخصیص می‌یابد، افزود: در این صورت امکان ساماندهی، تجمیع و تصفیه رواناب‌های خاکستری، ارتقای کیفیت پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب، جمع آوری و یکپارچه سازی محل‌های دفن زباله، احداث کارخانه‌های کمپوست، آزاد سازی حریم و بستر رودخانه، جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، توسعه پایدار کاربری‌ها در حاشیه رودخانه و اجرای سایر برنامه‌های علاج بخشی در حوضه آبریز میسر خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه کیفیت آب به شدت، به حجم جریان آب و آلاینده­‌ها وابسته است، اضافه کرد: بررسی وضعیت کیفیت آب رودخانه و مخزن سد زاینده‌رود این موارد را تأیید کرده است.
سیدی پور با اشاره به اینکه کنترل کیفیت آب رودخانه و شناسایی منابع آلوده کننده در برنامه‌ریزی، مدیریت و حفاظت کیفی رودخانه بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: رودخانه زاینده‌رود با تهدیدات و چالش­‌های کیفی مختلفی روبرو است.
وی افزود: متاسفانه به دلیل ورود آلاینده­‌های مختلف کیفیت آب رودخانه خصوصا در پایین دست بسیار نامطلوب است چرا که در سال­‌های اخیر به دلیل کاهش چشمگیر دبی رودخانه توان خودپالایی آن نیز پایین بوده و آلاینده­‌ها کمتر دچار زوال می­‌شوند.
سیدی پور ضمن اشاره به این که گزارش‌های متعددی در خصوص چالش­‌های کیفی و وضعیت نامناسب آلاینده‌ها در اطراف رودخانه زاینده‌رود به شرکت مدیریت منابع آب ایران، استانداری اصفهان، ستاد مدیریت بحران، اداره کل حفاظت محیط زیست و مرکز بهداشت استان اصفهان ارسال شده است، گفت: به منظور کنترل کیفیت آب رودخانه زاینده رود، جلوگیری از توسعه ناپایدار کاربری­‌ها در حریم و بستر رودخانه زاینده‌رود و تحویل آب سالم جهت شرب، بهداشت، کشاورزی و محیط زیست تاکنون اقدامات بسیاری توسط دفتر محیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه­‌ای اصفهان صورت گرفته است.
مدیرمحیط زیست و کیفیت منابع آب شرکت آب منطقه ای اصفهان با اشاره به این که رودخانه زاینده رود منبع اصلی تامین آب شرب بیش از 5 میلیون نفر جمعیت از استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد است، یادآور شد: علاوه بر این بخشی از حق آبه کشاورزی، صنعت و حقابه زیست محیطی رودخانه و تالاب گاوخونی از رودخانه زاینده رود تامین می­‌شود.

کد خبر: 55366
  تاریخ خبر : 1400/07/26
 علی بخشی
 131