سه‌شنبه, 16 آذر 1400
مشروح خبر :: صرفه جویی 10 میلیون مترمکعب برداشت از منابع آب زیرزمینی در استان مرکزی

در هفت ماهه ابتدایی سالجاری صورت پذیرفت:

صرفه جویی 10 میلیون مترمکعب برداشت از منابع آب زیرزمینی در استان مرکزی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی از صرفه جویی 10 میلیون مترمکعبی آب در هفت ماهه ابتدایی سالجاری در این استان با اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، عزت اله آمری با اعلام این خبر افزود:در هفت ماهه ابتدایی سال جاری با همت و پیگیری امورهای منابع آب، 77 حلقه چاه غیرمجاز پر و مسلوب المنفعه گردید که این امر صرفه جویی 2 میلیون مترمکعب از منابع آبی را در پی داشت.

وی ادامه داد: با توجه به افت روز افزون سطح آب‌های زیرزمینی و ممنوعیت توسعه بهره برداری جهت مصارف کشاورزی و محدودیت‌های استفاده از منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی، جلوگیری از تخلفات منابع آبی در محدوده عملکرد این شرکت امری ضروری است.

 آمری با اشاره به اینکه در هفت ماهه ابتدایی سالجاری ،  262 عدد کنتور هوشمند روی چاه‌های مجاز دارای پروانه بهره‌برداری نصب شده است، تصریح کرد: نصب کنتور هوشمند روی چاه‌های آب موجب کنترل و نظارت بر میزان برداشت آب‌های زیرزمینی استان شده و از اضافه برداشت آب‌های زیرزمینی به شدت جلوگیری می‌کند.

وی افزود: با نصب این تعداد کنتور و همچنین جلوگیری از اضافه برداشت چاههای پروانه دار، 8 میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی شده است. ضمن اینکه با اصلاح و تعدیل 271 مورد از پروانه های بهره برداری، 16 میلیون مترمکعب کاهش برداشت برای پروانه های بهره برداری در نظر گرفته شده است. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی ادامه داد: : در هفت ماهه سال 1400، تعداد  16 دستگاه حفاری غیر مجاز نیز توقیف شده است.

آمری با بیان اینکه تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی وظیفه اصلی و یکی از تکالیف قانونی ما است، افزود: امیدواریم در فرصت باقی مانده تا پایان سال جاری، با همت  هر چه بیشتر درهمه ارکان شرکت، مسائل مربوط به صیانت از منابع آب با جدیت بیش از پیش پیگیری شود.


 

کد خبر: 55492
  تاریخ خبر : 1400/08/04
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/08/04
 کمال آبادی
 44