چهارشنبه, 9 آذر 1401
مشروح خبر :: با دستور رئیس‌جمهور افتتاح شد؛ بهره‌برداری از دو طرح بزرگ نیروگاه شهید مفتح همدان

با دستور رئیس‌جمهور افتتاح شد؛ بهره‌برداری از دو طرح بزرگ نیروگاه شهید مفتح همدان

با دستور رئیس‌جمهور دو طرح بزرگ نیروگاه شهید مفتح همدان شامل بهره‌برداری از سامانه انتقال پساب و سامانه جدید خنک‌کننده این نیروگاه به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، در آیین افتتاح و آغاز به کار این دو پروژه، معاون وزیر نیرو در امور برق  و انرژی در گزارشی که به‌صورت ویدئوکنفرانس به رئیس‌جمهور ارائه شد، اظهار داشت: اجرای خط انتقال پساب فاضلاب از همدان به نیروگاه با هزینه 86 میلیارد تومان و اجرای برج خشک نیروگاه با هزینه 51 میلیارد تومان انجام شده که در نوع خود تجربه ارزنده‌ای است.

مهندس "هوشنگ فلاحتیان" ادامه داد: با توجه به شرایط خشکسالی در کشور باید بتوانیم از تجربه این طرح، در نیروگاه‌های دیگر نیز استفاده کرد.

وی با بیان اینکه ظرفیت اسمی این نیروگاه یک هزار مگاوات است، افزود: با توجه به خشکسالی تولید برق این نیروگاه به 300 مگاوات رسیده بود که با این طرح‌ها 700 مگاوات به ظرفیت تولید  این نیروگاه افزوده شد.

بر اساس این گزارش، پروژه اصلاح سامانه خنک‌کننده اصلی نیروگاه شهید مفتح همدان برای یک واحد از سامانه "تر" به برج "خشک" با هدف صرفه‌جویی 80 درصدی در مصرف آب در سفر استانی رئیس‌جمهور به استان همدان به بهره‌برداری ‌رسیده است.

با بهره‌برداری از این سامانه میزان مصرف آب هر واحد نیروگاه به 600 هزار مترمکعب کاهش می‌یابد و بدین ترتیب سالانه 80 درصد معادل 2 میلیون و 400 هزار مترمکعب در مصرف آب هر واحد صرفه‌جویی می‌شود، این درحالی است که میزان مصرف پیشین آب این نیروگاه با سامانه تر حدود 3 میلیون مترمکعب در هر واحد بوده است.

این پروژه در طول 34 ماه اجرایی شده و هزینه اجرای آن بالغ بر 500 میلیارد ریال بوده است.

ارتفاع این برج 133 متر و دارای پوشش آلومینیومی است و وزن آن بالغ بر 2500 تن است.

حجم آب در گردش این برج خنک‌کن 28 هزار مترمکعب در ساعت است و 2 پمپ هر یک به قدرت 1900 کیلووات و ظرفیت آب گردشی هر یک به میزان 17 هزار مترمکعب در ساعت، جریان انتقال آب در این برج را انجام می‌دهند.

پیمانکار و مشاور این طرح ایرانی بوده و بدون نیاز به طرف خارجی طراحی و احداث شده است.

طرح انتقال پساب فاضلاب شهر همدان به نیروگاه شهید مفتح این شهر نیز از دیگر طرح هایی است که به صورت همزمان به وسیله رئیس جمهور افتتاح شد. این طرح در دهه فجر سال 93 کلنگ‌زنی شده و در تاریخ 20 تیر لوله‌گذاری آن به طول 40 کیلومتر به اتمام رسید .

روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان

کد خبر: 23731
  تاریخ خبر : 1394/06/03
  آخرین به‌روزرسانی : 1396/06/29
 مدیر سایت
 410