دوشنبه, 26 مهر 1400
مشروح خبر :: ذخیره آب سدهای کرمان 380 میلیون مترمکعب است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان:

ذخیره آب سدهای کرمان 380 میلیون مترمکعب است

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان بابیان اینکه مجموع ظرفیت مخازن سدهای این استان بیش از 583 میلیون مترمکعب است، گفت: 380 میلیون مترمکعب آب در سدهای کرمان ذخیره‌شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کرمان به نقل از خبرگزاری ایرنا، مهندس ابراهیم علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: ورودی آب به سدهای استان کرمان در سال آبی 96 - 97 حدود 108 میلیون مترمکعب بوده که با توجه به نیاز، 176 میلیون مترمکعب خروجی داشته‌ایم.
وی بیان کرد: استان خشک کرمان در فلات مرکزی ایران واقع‌شده و متوسط بارندگی در دوره‌های پس از خشک‌سالی در این استان به 129 میلی‌متر در سال رسیده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان تصریح کرد: حدود 175 میلی‌متر بارش را در سال آبی 95 - 96 در استان کرمان شاهد بوده‌ایم اما در سال جدید تاکنون 50.4 میلی‌متر بارندگی داشتیم که نسبت به سال گذشته 70 درصد کاهش بارندگی مشاهده می‌شود.
وی اظهار کرد: میانگین دمای کشور نیز از سال 47 تاکنون در هر 10 سال، چهار دهم سلسیوس گرم‌تر شده که عدد قابل‌توجهی است.
مهندس علیزاده ادامه داد: بارندگی‌ها نیز در بازه زمانی سال 47 تا 95 به‌طور میانگین 1.1 میلی‌متر در سال کاهش و در همین بازه زمانی تبخیر سالانه به‌طور متوسط 5.4 میلی‌متر افزایش پیداکرده که موجب بروز خشک‌سالی و تشدید کم‌آبی شده است.
وی گفت: در سال آبی 96 - 95، بیش از یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب ورودی آب به سدها بوده و حدود 540 میلیون مترمکعب آب از سدهای استان کرمان خارج‌شده است.
وی اظهار کرد: حدود 23 میلیارد مترمکعب، روان آب در استان وجود دارد که از این مقدار حدود 18 میلیارد مترمکعب تبخیر می‌شود.
مهندس علیزاده رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان اظهار کرد: مقدار پنج میلیارد و 500 میلیون مترمکعب نیز در سال آب تجدید پذیر داریم که حد برداشت معمولی باید 40 تا 60 درصد باشد
وی ادامه داد: این در حالی است که در کشور چیزی حدود 6 میلیارد و 400 میلیون مترمکعب برداشت آب‌داریم که معادل 120 درصد از آب‌های تجدید پذیر است که در هیچ جای دنیا چنین چیزی وجود ندارد.
وی تصریح کرد: بیش از 97 درصد از آب آشامیدنی مربوط به آب‌های زیرزمینی است و فقط بخشی از آب سدها به‌عنوان آب آشامیدنی استفاده می‌شود و باید با تدابیر در نظر گرفته‌شده آب آشامیدنی را از طریق سدها به دست مردم برسانیم.
مهندس علیزاده تأکید کرد: اقدامات بزرگی در دولت تدبیر و امید درزمینهٔ حفاظت از منابع آب موجود و اجرای طرح‌های تولید آب انجام‌شده است.
استان کرمان باوجود اقلیم خشک و نیمه بیابانی با توجه به خشک‌سالی‌های اخیر و کاهش شدید نزولات آسمانی با کمبود آب مواجه است.
در سال‌های اخیر با اقدامات دولت تدبیر و امید و استاندار محترم، طرح‌هایی نظیر همیاران آب، کشت‌های جایگزین و آبیاری تحت‌فشار برای صرفه‌جویی و مقابله با بحران آب در استان کرمان اجراشده است.

کد خبر: 28289
  تاریخ خبر : 1397/02/24
 کارشناس روابط عمومی
 193
  ثبت دیدگاه