دوشنبه, 26 مهر 1400
مشروح خبر :: سد هراز یکی از سدهای مهم و از اولویت های وزارت نیرو است.

دکترسروش:

سد هراز یکی از سدهای مهم و از اولویت های وزارت نیرو است.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای مازندران: آقای دکترسروش معاون وزیر نیرو در امورآب وآبفا در بازید از سد هراز گفت: این سد یکی از سدهای مهم وزارت نیرو است که باید تکمیل شود.

 

وی با بیان اینکه برای تکمیل این سد تلاش خواهیم کرد تا مشکل منابع اعتباری آن را برطرف کنیم تاکید کرد: برای ساخت چنین پروژه هایی نیازمند تنوع بخشی به منابع اعتباری هستیم و این اصل می‌طلبد تا در ساختار اداری‌ بخش مهمی را به موضوع تنوع بخشی چه در سطح استانی و چه در سطح ملی اختصاص دهیم.

دکتر سروش با بیان اینکه در مدیریت منابع آب باید از مشارکت ذینفعان نیز بهره بگیریم افزود: برای مدیریت بهتر در بخش نیازمند تشکل ها و اتحادیه‌ی آب‌بران هستیم که باید نسبت به ایجاد و توانمند سازی آنها تلاش کنیم.

در این بازید مهندس نبیان معاون عمرانی استانداری مازندران نیز با اشاره به محدودیت منابع آب در استان و تقاضای روز افزون برای آب زیرزمینی گفت: بسیاری از مناطق به ویژه در شرق استان کیفیت آب زیرزمینی افت پیدا کرده و آب چاه ها شور شده است و امکان تامین آب شرب و زراعی برای مردم با محدودیت همراه است. لذا سد های گلورد و هراز دو اولویت مهم استان هستند که انتظار داریم وزارت نیرو توجه ویژه ای به این دو طرح مهم داشته باشند.

وی با بیان اینکه عوامل اجرایی طرح به ویژه پیمانکار سد هراز علی رغم محدودیت مالی توانست گام های موثری را جهت اجرای این سد بردارد تاکید کرد:  انتظار داریم از عوامل اجرایی پروژه حمایت بیشتری شود‌.

مهندس نبیان افزود: استان مازندران در ایام نوروز میزبان ۱۶ میلیون نفر از مردم کشورمان بوده است لذا خدماتی که در بخش آب و برق داده می‌شود فقط متعلق به مردم استان نبوده بلکه دیگر مردم کشور نیز از آن ها بهره مند خواهند شد.

آقای دکتر یخکشی مدیرعامل آب منطقه ای مازندران نیز در این بازدید با تشریح وضعیت تامین منابع آب دشت هراز و مشکلات ناشی از کم آبی گفت: این دشت نیازمند آب به میزان ۱۰۰ مترمکعب درثانیه است که این مقدار ۴۰ درصد آن از طریق آب سطحی و مابقی از سایر منابع از جمله آب زیرزمینی تامین می‌شود ولی امسال این رقم کاهش پیدا کرده بطوریکه میزان دبی آب رودخانه هراز به ۱۵ مترمکعب رسیده و ما شاهد کاهش ۳۰ درصدی رواناب در این رودخانه هستیم و مشکلات زیادی را در این دشت داریم که با طرح های متعدد از جمله نوبت بندی آن را مدیریت خواهیم کرد.

وی میزان پیشرفت سد هراز را ۳۵ درصد و جاده جایگزین آن را که حدود ۱۱ کیلومتر می‌باشد؛ ۱۲ درصد اعلام کرد و گفت: تا کنون حدود ۱۵۰ میلیارد تومان برای این طرح هزینه شده و ما به دنبال تنوع بخشی به منابع اعتباری این طرح هستیم که طرح های متعددی را از جمله فاینانس و بهره گیری ازمشارکت ذینفعان در دست پیگیری داریم.

یخکشی افزود: در سال گذشته مبلغ ۸۰ میلیارد تومان از سوی هیات دولت برای این طرح تصویب اما تامین نشد و با سقف هایی که مقامات ارشد کشوری داشتند؛ قول مساعدتی دادند که به زودی در جلسه هیات وزیران آن را تمدید و به این پروژه اختصاص دهند.

ایشان در پایان با اشاره به نقش سدهای استان در تامین آب شرب یادآور شد: انتظار داریم سدهایی که نقش اصلی را در تامین آب شرب دارند در اولویت سد سازی کشور قرار گیرند.

شایان ذکر است در این بازدید معاون طرح و توسعه آب کشور نیز آقای دکتر سروش را همراهی کردند و از سد هراز، سد انحرافی هزارسنگر، بخش هایی از شبکه ی سنتی هراز، سد انحرافی گنج افروز و شبکه البرز و تصفیه خانه آب شرب شهرهای گروه الف بازدید کردند و از نزدیک در جریان روند بهره برداری و اجرای طرح ها قرارگرفتند.

کد خبر: 28349
  تاریخ خبر : 1397/02/27
 مدیر روابط عمومی
 350
  ثبت دیدگاه