دوشنبه, 26 مهر 1400
مشروح خبر :: در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان مطرح شد: سازگاری با کم آبی از اولویت های وزارت نیرو در دوره جدید می باشد

در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان مطرح شد: سازگاری با کم آبی از اولویت های وزارت نیرو در دوره جدید می باشد

اعتبارات خوبی برای آبرسانی به شهرهای بانه، مریوان، سقز و کامیاران در نظر گرفته شده است

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان، جلسه شورای حفاظت منابع آب به ریاست استاندار و با حضور اعضا در سالن جلسات شهدای گمنام استانداری تشکیل گردید.

استاندار کردستان در اولین جلسه شوراى حفاظت منابع آب استان در سال جاری گفت: در کلان کشور با بحران کم آبی مواجه هستیم با توجه به شرایط اقلیمی و علی رغم بارش های مناسب در استان، بایستی نهایی صرفه جویی و مصرف بهینه را در آب داشته باشیم.

بهمن مرادنیا گفت با توجه به بارش های نرمال در استان، جای تأمل است که بعضی شهرها و روستاهای ما با مشکل آب شرب مواجه هستند و بایستی در کارگروه استانی سازگاری با کم آبی برای این موضوع برنامه ریزی شود.

مرادنیا در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی و برنامه ریزی برای کشت محوصلات کم آب طلب و پربازده اشاره کرد و همچنین گفت ساماندهی قنات های موجود در سطح استان و استفاده از پساب های تصفیه شده برای مصارف دیگر از جمله آبیاری و توسعه فضای سبز بایستی در دستور کار قرار گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان نیز در این جلسه ضمن اشاره به وظیفه ملی صداوسیما در فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در بخش های مختلف بدون مطالبه هزینه گفت آب یک سرمایه ملی است و همگان در قبال آن مسئول هستیم.

نصراللهی زاده همچنین گفت در بخش آبرسانی به شهرهای استان اعتبارات خوبی برای بانه، مریوان و سقز در نظر گرفته شده و برای کامیاران از سد گاوشان نیز مطابق توافق سازمان مدیریت و برنامه ریزی با وزارت نیرو امسال عملیات اجرایی آن شروع می شود و برای شهرهای دیگر استان از جمله قروه، دهگلان و بیجار علیرغم تلاش های زیاد و برنامه ریزی های صورت گرفته تاکنون منتج به نتیجه نشده و بایستی در کارگروه سازگاری با کم آبی برنامه ریزی شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان نیز در این جلسه گزارش از وضعیت بارندگی و وضعیت مخازن سدهای استان ارائه داد و گفت: خوشبختانه استان کردستان امسال با افزایش بارندگی مواجه بوده ولی تغییر شرایط اقلیمی و لزوم آینده نگری ما را ناچار به اعمال مدیریت بیشتر بر منابع آبی می نماید.

شانظری همچنین خواستار تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی در استان شد و گفت در این راستا بایستی برای حفظ منابع آبی در شرایط تغییر اقلیم، الگوی کشت مناسب استان تدوین شود.

وی همچنین گفت برای تأمین آب شهرهای شرقی استان حتی اگر لازم باشد چاه های کشاورزی با دبی بالا خریداری می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت موضوع آب یک موضوع ملی و عمومی است و بر لزوم همکاری و تعامل صداوسیما با بخش آب استان در راستای مصوبات کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در جهت آگاهی بخشی و فرهنگ سازی تأکید نمود.

کد خبر: 28351
  تاریخ خبر : 1397/02/27
 روابط عمومی
 250
  ثبت دیدگاه