دوشنبه, 26 مهر 1400
مشروح خبر :: مدیریت پایدارمنابع آب ، وظیفه مشترک دستگاه های متولی و تشکلهای غیر دولتی

مدیریت پایدارمنابع آب ، وظیفه مشترک دستگاه های متولی و تشکلهای غیر دولتی

در جلسه مشترک اعضای انجمن سبز اندیشان تبریز با مدیر عامل و تعدادی از مدیران میانی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی عنوان شد:مدیریت پایدار از منابع آب وظیفه مشترک دستگاه های متولی دولتی و تشکلهای غیر دولتی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی در این جلسه که حدود سه ساعت به طول انجامید اعضای این انجمن به بیان دیدگاه های خود در خصوص ضرورت انجام تعهدات توسط دستگاه های متولی بویژه رها سازی آب سد ها و آزاد سازی حریم وبستر رود خانه های منتهی به دریاچه ارومیه پرداختند.

سرپرست شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز در این جلسه ضمن تاکید بر مهندسی معکوس مدیریت منابع آب خاطر نشان کرد: این یک واقعیت است که متاسفانه همه ما در سال های گذشته بیشتر از ظرفیت ،از منابع آب برداشت کرده ایم و برای انجام اصلاحات باید این واقعیت را بپذیریم.

مهندس یوسف غفارزاده ضمن اعلام آمادگی برای همکاری و استفاده از ظرفیت مردم ونهاد های غیر دولتی برای مدیریت منابع آب استان و همچنین بهبود راندمان آبیاری و کاهش مصارف در بخش کشاورزی را به عنوان یک راه حل اساسی مورد تاکید قرار داد.

وی همچنین با تشریح عملکرد شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی برای احیای آب های زیر زمینی ،یاد آور شد : متاسفانه مجازات تخلفات آبی متناسب با جرم ها نیست و به همین دلیل به پیشنهاد این شرکت اصلاحیه قانون توزیع عادلانه آب و تغییر برخورد با تخلفات آبی به کمسیون مربوطه مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.

مهندس غفار زاده افزود:13  کیلومتر از مسیر های منتهی به دریاچه ارومیه توسط آب منمطقه ای استان لایروبی شده است

وی همچنین افزود :طی روز های اخیر طبق هماهنگی انجام شده با ستاد احیای دریاچه ارومیه و مسئولان محلی ، ضمن رعایت حقابه کشاورزان، 5میلیون متر مکعب آب از سد قلعه چای به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده و 5 میلیون متر مکعب آب دیگر نیز تا هفته دیگر به دریاچه ارومیه رها سازی خواهد شد.

سرپرست شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش تاکید کرد: مدیریت منابع آب بدون کمک ، تشکلها و سازمانهای مردم نهاد و غیر ممکن است.

وی همچنین مدیریت منابع آب را موضوعی چند وجهی توصیف کرد وافزود : شفافیت و ارائه گزارش به مردم موجب کاهش فضای بی اعتمادی میان مردم و دولت می شود.

سرپرست شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی پر و مسلوب المنفعه کردن چاه های غیر مجاز در حاشیه رودخانه ها ،لایروبی 80 کیلومتر از مسیررودخانه آجی چای ،نصب کنتور های هوشمند در قالب اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیر زمینی و ملزوم کردن بهره برداران و صاحبان چاه ه های مجاز به استفاده درست از منابع آب را از دیگر فعالیت های مهم این شرکت اعلام کرد.

کد خبر: 28358
  تاریخ خبر : 1397/02/27
 کاربر روابط عمومی
 499
  ثبت دیدگاه