یکشنبه, 9 بهمن 1401
مشروح خبر :: سفر دو روزه وزیر نیرو به استان اردبیل

رای بازدید از طرح‌های صنعت آب و برق استان انجام می‌شود

سفر دو روزه وزیر نیرو به استان اردبیل

دکتر رضا اردکانیان در سفری دو روزه به استان اردبیل از طرح‌ها و پروژه‌های صنعت آب و برق بازدید می‌کند

در این سفر دو روزه که روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته انجام می‌شود وزیر نیرو در گام اول از پروژه عظیم پایاب سد خدافرین بازدید خواهد کرد که این پروژه با عنایت مقام معظم رهبری و تدبیر دولت با صرف هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی در حال اجراست که با اجرایی شدن این پروژه در چهار ناحیه عمرانی بالغ بر 36 هزار و 700 هکتار از اراضی حاصلخیز شمال استان اردبیل زیر پوشش طرح آبیاری و زهکشی مدرن قرار می‌گیرد.

اردکانیان در ادامه سفر به اردبیل، پست در حال احداث نصیرکندی گرمی را افتتاح کرده سپس به یکی از بزرگترین سدهای آبی – خاکی شمالغرب کشور سد عمارت نیز سری زده و از این پروژه عظیم در شهرستان گرمی نیز بازدید خواهد کرد.

این سد که عملیات اجرایی آن از سال 85 شروع شده با تخصیص اعتبار در دو سال اخیر به صورت شبانه‌روزی در حال احداث است که حجم کل مخزن این سد 182 میلیون مترمکعب است که با تخصیص 211 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز در سالجاری تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه سفر به شمال استان اردبیل و شهرستان مرزی گرمی از سد احمد بیگلو مشگین شهر نیز که به زودی آماده آبگیری می‌شود بازدید خواهد کرد که این سد هم اکنون با 95 درصد پیشرفت فیزیکی با حجم مخزنی 28 میلیون مترمکعب برای مصارف آب شرب در نظر گرفته شده است.

وزیر نیرو در نخستین روز سفر خود به استان اردبیل همچنین از پروژه در حال اجرای فاصلاب نیر هم بازدید خواهد کرد که شرکت آب و فاضلاب شهری استان برای اجرای آن سرمایه‌گذاری خوبی را انجام داده است.

دیدار با امام جمعه اردبیل و شرکت در جلسه بررسی مسایل و مشکلات صنعت آب و برق استان با حضور استاندار اردبیل، نمایندگان استان در مجلس و مدیران دستگاه‌های اجرایی از جمله برنامه‌های نخستین روز سفر وزیر نیرو به استان اردبیل است که مقرر شده در مرکز استان به انجام برسد.

وزیر نیرو در دومین روز سفر خود به استان اردبیل که با همراهی معاون آب و آبفای وزارت نیرو و مدیر عامل شرکت منابع آب کشور انجام می‌شود، بازدیدی را از سد تازه افتتاح شده گیوی خواهد داشت تا مشکل پایاب این سد و اراضی در نظر گرفته شده برای عملیاتی شدن پایاب را بررسی و نسبت به حل آن دستور لازم را صادر کند.

 

کد خبر: 29268
  تاریخ خبر : 1397/04/20
 کارشناس
 408