دوشنبه, 17 بهمن 1401
مشروح خبر :: گذر از تنش آب شرب با اتکا به منابع داخلی

گذر از تنش آب شرب با اتکا به منابع داخلی

مهندس شاهپور رجایی در مصاحبه با صدا و سیمای استان بوشهر به بیان اقدامات انجام شده در راستای حل مشکل آب شرب دشتستان پرداخت.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر؛ مدیرعامل این شرکت اظهار داشت: با تغییر در خطوط آبرسانی و بهبود شرایط آبرسانی از رودخانه شاپور در کازرون، میزان ورودی آب به شهرستان دشتستان در یکشنبه نسبت به شنبه 7 تا 8 هزار مترمکعب افزایش یافت.

 مهندس شاهپور رجایی افزود: وزارت نیرو تمام تلاش خود را در راستای ساماندهی وضعیت رودخانه شاپور به عنوان منبع مهم تامین آب دشتستان به کار بسته است و نتایجی مثبتی نیز به دست آمده، اما باید بدانیم که میزان آبدهی این رودخانه با توجه به کاهش بارندگی‌ها، 75 درصد نسبت به دو سال گذشته تغییر کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر بیان کرد: با مجوز وزارت نیرو و تغییر در مسیر خط آبرسانی کوثر، شرایط آب شرب شهرستان دشتستان بهبود نسبی یافت.

رجایی اتکا به منابع محلی را بهترین ومطمئن‌ترین راه برای جبران کمبود آب این شهرستان عنوان کرد و گفت: برای اتکا به منابع داخلی شهرستان دشتستان، مجوز ساخت آبشیرینکن هایی با مجموع ظرفیت 15هزار متر مکعب اخذ شده و عملیات اجرایی آن به زودی آغاز می شود.

وی اولویت بعدی را اقدام اساسی برای جبران کمبود آب دشتستان دانست و افزود: مطالعات ساخت آبشیرینکن روی رودخانه دالکی و یا خلیج فارس و انتقال آب، به این شهرستان است دیگر برنامه عملیاتی این حوزه است که اکنون طرح مطالعه آن به وزارت نیرو ارائه شده تا در کمیسیون تخصیص این وزارتخانه تعیین تکلیف گردد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر با اشاره به مشکل همیشگی کم‌آبی در استان، گرفتن مجوز ایجاد آب‌شیرین‌کن به ظرفیت 172 هزار مترمکعب را یکی از کارهای صورت گرفته برای حل این مشکل عنوان کرد و گفت: اکنون دو آبشیرینکن کنگان و بوشهر با تولید روزانه 20هزار نتر مکعب در مدار می باشند، همچنین هم اکنون 70 هزار و 500 مترمکعب نیز در سیراف، دلوار، سرتل بوشهر و عسلویه در دست ساخت می باشد که مجوز خرید تضمینی آب آنها از سوی دولت صادر شده است.

رجایی افزود: بقیه آبشیرینکن‌ها از جمله ظرفیت 44 هزار مترمکعبی آب‌شیرین‌کن‌ دشتستان باید تا سال 1404 به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به این‌که اکنون هشت درصد منابع آب استان بوشهر از منابع داخلی استان تامین می‌شود، تصریح کرد: اکنون آب‌شیرین‌کن‌ها، پنج درصد آب مورد نیاز استان بوشهر را تامین می‌کنند، که تا سال 1404 این میزان به 45 درصد خواهد رسید.

 

کد خبر: 29279
  تاریخ خبر : 1397/04/20
 روابط
 282