شنبه, 13 آذر 1400
مشروح خبر :: حفظ منابع آب کشور بدون حمایت مجلس و دولت غیرممکن است

حفظ منابع آب کشور بدون حمایت مجلس و دولت غیرممکن است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی در جلسه مشترک با نماینده عجب شیر و مراغه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حفظ منابع ارزشمند آب در کشور بدون حمایت مجلس و همکاری متقابل با دولت ممکن نیست.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، مهندس یوسف غفارزاده، ضمن اشاره به برخی بی توجهی ها به مدیریت منابع آب و اتخاذ تصمیمات غیرهمه جانبه نگر در سال های نه چندان دور، نتیجه عدم توجه به مقوله بسیار مهم توسعه پایدار و ملاحظات زیست محیطی را به وجود آمدن وضعیت نامناسب منابع آب در وضعیت فعلی ارزیابی کرد.

به گفته وی طی سال های اخیر با توسعه باغات و اراضی کشاورزی در برخی مناطق استان، بیش از ظرفیت از منابع آبی استفاده شده و به نیازهای نسل های آینده دست اندازی شده است.

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی راهکار نجات منابع آب را به کار گیری مهندسی معکوس، کاهش برداشت آب، استفاده از فناوری های به روز و توجه به ارزش اقتصادی آب ارزیابی و خاطرنشان کرد: در صورتی که چنین روش هایی را به کار بگیریم می توانیم همانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته از هر متر مکعب آب 3 تا 6 کیلوگرم محصول به دست بیاوریم که در این حالت هم منابع آب حفظ می شود و هم شاهد افزایش درآمد کشاورزان در کشور خواهیم بود.

مهندس غفارزاده همچنین ترغیب بخش خصوصی برای ارتقای بهره وری آب را مورد اشاره قرار داد و افزود: با حقابه ای که در نتیجه مدیریت مصرف آب و افزایش راندمان و کشت گیاهان با نیاز آبی کمتر، به دست می آید می توان هم محیط زیست را حفظ کرد و هم به توسعه پایدار از منابع آب دست یافت.

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی در بخش دیگری از اظهاراتش به تشریح برخی از اقدامات حفاظتی برای احیای دریاچه ارومیه از جمله رهاسازی آب سدهای قلعه چای و علویان در آذربایجان شرقی و سد بوکان در آذربایجان غربی، ساماندهی 135 کیلومتر از حریم و بستر رودخانه ها برای تسهیل ورود آب به دریاچه ارومیه، شناسایی و مسلوب المنفعه کردن استخرها و چاههای غیرمجاز محفوره در اطراف رودخانه ها اشاره کرد و افزود: انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب تبریز با استفاده از لوله و نصب ادوات اندازه گیری برای اصلاح مدیریت مصرف آب کشاورزی در شبکه های آبیاری و زهکشی سدهای علویان و قلعه چای و تعمیم این رویه در سطح استان از رویکردهای آذربایجان شرقی است که به جد دنبال می شود.

وی در پایان اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در زمینه وضعیت منابع آب در استان را ضرورتی انکارناپذیر خواند و پیشنهاد داد با احیای دوباره حق النظاره آب کشاورزی که در سال های گذشته توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و به ضرر منابع آب منجر شد، می توان به حفاظت و صیانت از منابع آب در سال های بعد امیدوار بود.

دکتر علی جلیلی نماینده عجب شیر و مراغه در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با بیان اهمیت مشارکت مردم در مدیریت منابع آب، از بی اعتمادی و از دست رفتن سرمایه های اجتماعی به عنوان یکی از چالش های اساسی در کشور یاد کرد و گفت: عدم آگاهی مردم منشأ بسیاری از خواسته های غیرمنطقی آنها در خصوص تأمین آب است که باید تلاش کنیم ضمن ایجاد انعطاف فکری و رواج گونه های گیاهی استراتژیک ، دیدگاه های کشاورزان را در خصوص مدیریت منابع آب تغییر دهیم.

کد خبر: 30909
  تاریخ خبر : 1397/07/22
 کاربر روابط عمومی
 190