سه‌شنبه, 16 آذر 1400
مشروح خبر :: انسداد 83 حلقه چاه غیر مجاز در محدوده عملکرد امور منابع آب اسلامشهر

طی شش ماهه نخست سال جاری صورت گرفت؛

انسداد 83 حلقه چاه غیر مجاز در محدوده عملکرد امور منابع آب اسلامشهر

سرپرست امور منابع آب اسلامشهر گفت: از ابتدای امسال تا پایان شهریور 83 حلقه چاه غیر مجاز با دبی 276.2 لیتر در ثانیه پر و مسلوب المنفعه شده است که با این اقدام از برداشت غیرمجاز سالانه حدود 5 میلیون و 397 هزار متر مکعب از آبخوان های منطقه جلوگیری به عمل می آید.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، "محمدرضا گیتی پژوه" در جلسه شورای حفاظت منابع آب اسلامشهر اظهار داشت: شهرستان اسلامشهر یکی از شهرستان های مهم استان تهران می باشد که در جنوب غربی تهران واقع شده است که سه رودخانه کرج وسیاه آب وکن بطول کلی 27.6کیلومتر در این شهرستان جاری می باشند.

وی با اشاره به وضعیت برداشت و حفاظت از منابع آب سطحی رودخانه کن گفت: شناسایی نقاط برداشت، بررسی وضعیت حقابه بران و برگزاری جلسات ، بازدیدهای مشترک با جهاد کشاورزی و ادارات تابعه آن و ساماندهی بهره برداران از طریق ایجاد تعاونی آب بران کشاورزی، جمع آوری ایستگاه های پمپاژ ثابت و سیار غیرمجاز، پیگیری و صدور پروانه برای بهره برداران مجاز  از اقدامات انجام شده در جهت صیانت از  رودخانه کن است.

سرپرست امور منابع آب اسلامشهر با بیان اینکه حدود 1537 هکتار از اراضی کشاورزی واقع در این شهرستان از طریق کانال محمدیه آبیاری می شود، گفت: در دوره آتی بهره برداری از کانال محمدیه آب کشاورزی صرفاً به اراضی واقع در پایین دست کانال و داخل طرح آبیاری از کانال مذکور تحویل می گردد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح آخرین وضعیت اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع اب زیرزمینی تصریح کرد: از ابتدای امسال تا پایان شهریور 83 حلقه چاه غیر مجاز با دبی 276.2 لیتر در ثانیه پر و مسلوب المنفعه شده است که با این اقدام از برداشت غیرمجاز سالانه حدود 5 میلیون و 397 هزار  متر مکعب از آبخوان های منطقه جلوگیری به عمل می آید.

گیتی پژوه ادامه داد: همچنین طی این مدت نیز با همکاری دستگاه قضایی و عوامل انتظامی سه دستگاه حفاری غیر مجاز توقیف و پنج پمپ آب غیر مجاز در کنار رودخانه ها جمع آوری شد.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان اسلامشهرکه در دشت مطالعاتی تهران –کرج قرار دارد با توجه به موقعیت جغرافیایی و مجاورت با شهر تهران از بافت صنعتی و اقتصادی خاصی برخوردار بوده که با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی، برداشت های غیر مجاز از چالش های اساسی این امور می باشد.

گیتی پژوه در پایان گفت: امور منابع آب اسلامشهر پر و مسلوب المنفعه نمودن چاه های غیر مجاز، جلوگیری از برداشت بی رویه از منابع آبی، نصب کنتور های هوشمند و برخورد با متجاوزین بر حریم و بستر رودخانه ها را در اهم وظایف خود قرار داده و بطور قاطع در جهت انجام وظایف حاکمیتی شرکت آب منطقه ای با همکاری تمامی پرسنل زحمتکش و دلسوز با اهتمام جدی برخورد قانونی می نماید.

کد خبر: 31070
  تاریخ خبر : 1397/07/29
 الهامی منش
 252