سه‌شنبه, 16 آذر 1400
مشروح خبر :: آغاز فعالیت 27 اکیپ گشت و بازرسی حفاظت از منابع آب در کردستان

آغاز فعالیت 27 اکیپ گشت و بازرسی حفاظت از منابع آب در کردستان

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان از آغاز به کار 27 اکیپ گشت و بازرسی حفاظت از منابع آب در این استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای کردستان، آرش آریانژاد صبح امروز در جمع خبرنگاران رسانه‌های جمعی و در آئین آغاز به کار گروههای گشت و بازرسی حفاظت از منابع آب استان اظهار کرد: براساس سیاست‌های وزارت نیرو و طرح ملی سازگاری با کم آبی و همچنین در راستای اجرای طرح ملی تعادل بخشی منابع آب در سطح کشور 11 پروژه در حال انجام است که تشکیل اکیپ‌های گشت و بازرسی از منابع آب از جمله این پروژه‌ها به شمار می‌رود.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کردستان: امروز 27 اکیپ گشت و بازرسی شامل اکیپ‌ها آب سطحی، اکیپ‌های آب زیرزمینی و اکیپ‌های  نظارت بر  برداشت مصالح رودخانه‌ای در استان فعال شدند و تا پایان سال 98 با شرکت آب منطقه‌ای استان فعالیت خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: تمامی منابع مجاز و غیرمجاز توسط اکیپ‌های یاد شده در فضای جی. آی. اس بررسی می‌شوند و اضافه کشت‌ها و اضافه برداشت‌ها بررسی خواهند شد و قطعا با این کار، صیانت از منابع آب و حکمرانی وزارت نیرو در این راستا مثمر ثمر است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان اعلام کرد: نبود اعتبار و تخصیص دیرهنگام اعتبار در کل کشور منجر شد که این کار با تاخیر چند ماهه انجام شود اما علیرغم این تاخیرها، بازرسی‌هایی از دشت‌ها و محدوده‌های مطالعاتی در طول سال انجام شده است.

شناسایی 200 چاه غیرمجاز در استان کردستان در شش ماهه گذشته

آریانژاد اضافه کرد: در شش ماهه گذشته حدود 200 حلقه چاه غیرمجاز در استان شناسایی و بیش از 95 حلقه چاه غیرمجاز در استان پر شدند.

وی با اشاره به تعداد احکام صادره برای پرونده‌های متخلف در حوزه منابع آب سطحی و زیرزمینی عنوان کرد: تعداد احکام صادره قطعی برای منابع آب 180 حکم است که توسط گروههای گشت و بازرسی در دو ماه آینده اجرایی خواهند شد.

وی همچنین گفت: در حال حاضر در سطح استان حدود 13 هزار چاه دارای پروانه بهره‌برداری داریم که از این تعداد 5 هزار و 500 حلقه چاه برقی است و مابقی سوخت‌های دیزلی مصرف می‌‌کنند.

هفت شرکت تولیدکننده کنتور حجمی در کشور فعالیت دارند

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان خاطرنشان کرد: وزارت نیرو  توسط هفت شرکت تولیدکننده داخلی و بومی اقدام به ساخت کنتورهای حجمی و هوشمند نموده تا بروی چاههای آب برای تعیین میزان مصرف آب نصب شوند.

آریانژاد اضافه کرد: مکانیزم کنتورهای هوشمند به این گونه است که  به ازای هر هکتار 5 هزار و 500 مترمکعب آب را برنامه ریزی و به ازای حجمی که ذخیره خواهد شد کنتور برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه اقدام به قطع آب خواهد کرد.

90 درصد منابع آب زیرزمینی استان در شرق کردستان است

وی عنوان کرد: 90 درصد منابع آب زیرزمینی استان در شرق استان یعنی در مناطق قروه، دهگلان و چاردولی است بنابراین به دلیل افزایش فعالیت کشاورزی و صنعتی استان در این مناطق شاهد افزایش مصرف آب زیرزمینی در منطقه شرق استان هستیم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان اعلام کرد: لوله زایی، فرونشست و  فروچاله معضلاتی است که در منطقه شرق استان مشهود است و این بیانگر پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی است که به نابودی زمین و فرونشست آن می‌انجامد.

آریانژاد فرهنگسازی در مصرف آب را ضروری خواند و گفت: رسانه‌ها می‌توانند در این راستا فعالیت کنند و به شفاف‌سازی و آگاه بخشی بپردازند.

وجود 7 هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان

وی کل چاههای غیرمجاز استان را هفت هزار حلقه ذکر کرد و افزود: سه هزار حلقه از چاههای عمیق و نیمه عمیق استان پر شده‌اند.

وی همچنین به رفع تصرف 70 هزار هکتار از بستر رودخانه‌های استان در سال جاری پرداخت و افزود: رفع تصرف بستر رودخانه‌ها نیز از دیگر اقدامات شرکت آب منطقه‌ای استان به شمار می‌رود.

کد خبر: 31111
  تاریخ خبر : 1397/07/30
 روابط عمومی
 186