چهارشنبه, 12 مهر 1402
مشروح خبر :: طراحی بسته‌های مشارکت بخش خصوصی برای اجرای طرح‌های آب و برق/ ظرفیت‌های بودجه 98 برای مشارکت بخش خصوصی در تکمیل طرح‌های نیمه تمام آب و برق

طراحی بسته‌های مشارکت بخش خصوصی برای اجرای طرح‌های آب و برق/ ظرفیت‌های بودجه 98 برای مشارکت بخش خصوصی در تکمیل طرح‌های نیمه تمام آب و برق

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو گفت: در لایحه بودجه سال 98 بسته‌های مشارکت عمومی و خصوصی برای اجرای طرح‌های منتخب با اولویت طرح‌های نیمه تمام و آماده بهره‌برداری یا پروژه‌های تکمیل شده آب و برق پیش‌بینی شده است.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای چهارمحال و بختیاری، محسن بختیار در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با اشاره به اینکه در لایحه بودجه سال 98 برای وزارت نیرو و واحدهای زیرمجموعه آن حدود 106 هزار میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شده است، گفت: برای بودجه سال آینده اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای وزارت نیرو و دستگاه‌های اجرایی زیرمجموعه نسبت به قانون سال 97 رشد هفت درصدی داشته و به حدود 6 هزار و 96 میلیارد تومان رسیده است.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو اضافه کرد: در لایحه بودجه سال 98 بسته‌های مشارکت عمومی و خصوصی برای اجرای طرح‌های منتخب با اولویت طرح‌های نیمه تمام و آماده بهره‌برداری یا پروژه‌های تکمیل شده شامل ارائه تسهیلات بانکی با نرخ ترجیحی، خرید تضمینی محصول تولیدی، ارائه تضامین حاکمیتی برای تامین مالی خارجی، موافقت با ترهین اموال و یا محل اجرای طرح توسط سرمایه‌گذار غیردولتی در تبصره 19 لایحه پیش‌بینی شده است.
بختیار تبصره 19 را راهکاری برای مشارکت بخش خصوصی برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام دولت دانست و افزود: در لایحه بودجه سال 98 بیش از 600 میلیارد تومان برای خرید تضمینی آب تولیدی توسط بخش خصوصی پیش‌بینی شده است. همچنین برای آبرسانی روستایی نیز 200 ریال به ازای هر مترمکعب عوارض آب مصرفی شهروندان و 562 میلیارد تومان از محل اعتبارات تملک داریی‌های سرمایه‌ای دیده شده است. ایجاد ردیف متمرکز ملی برای آبرسانی روستایی از جمله اقداماتی است که در ابتدای دولت یازدهم انجام شد و اعتبارات آن طی سال‌های گذشته تقویت شده است.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو خاطرنشان کرد: بررسی توزیع اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای صنعت آب و برق بیانگر توجه ویژه به «انجام تعهدات وزارت نیرو در قبال بخش غیردولتی تولید کننده آب و برق»، «توجه ویژه به اقدامات نرم‌افزاری برای تعادل بخشی و جبران تراز منفی سفره‌های آب زیرزمینی»، «اولویت به اتمام رساندن طرح‌های مصوب در سفرهای مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید» و «نگاه ویژه دولت به شهروندانی که در سال‌های اخیر تامین آب و برق آن‌ها دچار چالش شده بود» می‌باشد.
بختیار افزود: با توجه به اولویت تکمیل پروژه‌ها و طرح‌های اقتصاد مقاومتی بیش از 734 میلیارد تومان اعتبارات وزارت نیرو در فصول آب و آبفا برای تکمیل این طرح‌ها در سال 98 توزیع شده است.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو ادامه داد: برای تکمیل و بهره‌برداری 179 طرح مصوب سفرهای استانی دولت تدبیر و امید در فصول آب و آبفا بیش از دو هزار و 258 میلیارد تومان در سال آینده اعتبار اختصاص یافته است.
وی در پایان تاکید کرد: در توزیع اعتبارات فصل منابع آب وزارت نیرو در لایحه بودجه سال 98 حدود 17 درصد اعتبارات این فصل برای اقدامات نرم‌افزاری شامل تعادل بخشی و جبران تراز منفی آب‌های زیرزمینی، علاج بخشی سفره‌های آبی، مرمت و بازسازی تاسیسات و ساماندهی رودخانه‌ها و سواحل اختصاص یافته است.

 

کد خبر: 32650
  تاریخ خبر : 1397/10/25
 اورنگ
 414