جمعه, 31 فروردین 1403
مشروح خبر :: در غرب مشهد نباید صنایع جدیدی شکل بگیرد

قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی مطرح کرد؛

در غرب مشهد نباید صنایع جدیدی شکل بگیرد

قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه در غرب مشهد نباید صنایع جدیدی شکل گیرد، عنوان کرد: از سال‌ 62 به بعد ممنوعیت تاسیس صنایع جدید در غرب مشهد تصویب شد و هم اکنون ما معتقد هستیم که نباید صنعت جدیدی در این منطقه شکل گیرد و صنایع موجود این منطقه باید از سیستم‌ها تصفیه فاضلاب استفاده کنند. اما در سایر نقاط استان باتوجه به ارزش افزود صنعت و نیز با تاکید بر صنایع کم آب طلب و صنایع پاک، صنایع در حال توسعه هستند.

علیرضا طاهری با گرامیداشت هفته صرفه جویی در مصرف آب در جمع خبرنگاران گفت: به طور مثال یکی از کارخانه‌های استان با تخصیص 2.5 لیتر آب 300 نفر ایجاد اشتغال کرده است در حالی که یک چاه کشاورزی با 1.5 لیتر آب دست کم حدود 10 نفر ایجاد اشتغال می‌کند با این حال با ایجاد تعادل منابع و مصارف حداکثر استفاده اقتصادی را باید داشته باشیم که ایده آل ترین آن‌ها صنایع کم آب طلب و پاک است.

قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: باتوجه به گران‌بها بودن آب شرب و کسری مخازن باید الویت تمام جامعه صرفه‌جویی و کم مصرف کردن باشد.

وی ادامه داد: میزان آبی که در استان از طبیعت می‌توان بدست آورد، 3هزار466 میلیون متر مکعب است و از طرفی مصرف ما در بخش کشاورزی، شرب و بهداشت، صنعت و خدمات جمعا 5487 میلیون متر مکعب است به عبارتی می‌توان گفت میزان برداشت ما بیش از مقداری آبی ورودی از طبیعت بوده لذا این موضوع باعث کسری مخزن‌ سدها می‌شود.

قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی وی با اشاره به اینکه صرفه‌جویی درست مصرف کردن نیست، عنوان کرد: باتوجه به وضعیت برداشت‌های امروزه در حوزه منابع آب صرفه‌جویی درست مصرف کردن نیست بلکه کم مصرف کردن در تمامی بخش‌های مصارف آب است.

طاهری با اشاره به اینکه کسری مخزن متوسط دراز مدت استان 1075 میلیون متر مکعب است، عنوان کرد: درحالی که منابع آب زیرزمینی ما تجدید پذیر نیستند از زمان حفره اولین چاه آب در سال 1348 تا به امروز میزان مصرف آب از منابع زیر زمینی در حدود 30 میلیارد متر مکعب است لذا صرفه جویی و کم مصرف کردن در تمامی بخش‌ها در استانی خشک مانند خراسان رضوی باید یکی از الویت‌ها تمامی قشرهای جامعه باشد.

وی تاکید کرد: باتوجه به املاح موجود در آب‌های طبیعت، آب شرب باید از استاندارد‌های زیادی برخوردار باشد لذا آب مورد نیاز شرب‌وبهداشت از کیفیت بالایی برخوردار است. با وجود ارزشمند بودن آب شرب‌وبهداشت تمامی مردم باید به طور جد صرفه‌جویی و کم مصرف کردن بخصوص در فصول گرم سال در نظر داشته باشند.

 

قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان اینکه وارد تر سالی نشده‌ایم، خاطرنشان کرد: باوجود بارش‌های نسبتا خوب در سال جاری در ذهن مردم موضوع بازگشت ترسالی نقش بسته است اما با افزایش بارش‌ها در یک سال نمی‌توان گفت که ترسالی‌ها بازگشته است بلکه باید روند افزایش بارش‌ها در طی چند سال ادامه داشته باشد و پس از برسی‌های هیدرولوژی بتوان گفت که وارد ترسالی شده‌ایم.

وی ادامه داد: سال آبی گذشته در کل استان 118میلی‌متر بارندگی داشته‌ایم در سال جاری تاکنون 293میلی‌متر بارش داریم لذا با وجود این آمار می‌توان گفت سال آبی جاری به نسبت سال جاری گذشته تر سال‌تر است اما در دراز مدت نمی‌توان گفت که وارد تر سالی شده‌ایم.

طاهری در خصوص طرح همیاران آب عنوان کرد: باوجود به کارگیری تمامی دستگاه‌های استان توسط استاندار محترم در طرح همیاران آب به امید خدا در سال 1405 کسری مخازن آب بدون اینکه به اقتصاد و معیشت مردم آسیبی برسد به صفر خواهد رسید و از طرفی با توجه به نیاز روز افزون جامعه به آب، باید نیاز آب به وسیله طرح‌های انتقال آب از خارج حوزه مانند طرح انتقال آب دریای‌ی عمان به استان‌های شرقی تامین شود.

وی با اشاره به اینکه در سال 87 آمار مصرف آب بخش کشاورزی 92 درصد بوده است، خاطرنشان کرد: با گذشت 11 سال هم‌اکنون میزان مصرف آب در بخش کشاورزی 85 درصد است که این خود پیشرفتی ارزشمند محسوب می‌شود.

قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه میزان چاه‌های غیرمجاز و اضافه برداشت‌های چاه‌های مجاز 85میلیون مترمکعب است، بیان کرد: از سال 92 تا کنون 7هزار444حلقه چاه غیر مجاز، در سال 97، 2هزار 50 چاه غیر مجاز و در سال جاری تاکنون 341 حلقه چاه مسدود شده است.

کد خبر: 35882
  تاریخ خبر : 1398/04/05
  آخرین به‌روزرسانی : 1398/04/05
 کارشناس روابط عمومی
 329