دوشنبه, 26 مهر 1400
مشروح خبر :: ذخیره منابع آب در قم منفی 91 میلیون مترمکعب است

شورای حفاظت شهرستان

ذخیره منابع آب در قم منفی 91 میلیون مترمکعب است

با توجه به اینکه وضعیت ذخیره منابع آب در قم منفی 91 میلیون مترمکعب است، باید در جهت بهره‌وری صحیح آب گام‌های مهمی برداریم.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قم: محمود جعفری مدیر منابع آب شهرستان قم در دومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان که در تالار امام رضا(ع) فرمانداری برگزار شد در زمینه ضرورت نصب کنتور‌های هوشمند حجمی آب اظهار داشت: میزان مصرف آب در بخش‌های مختلف کشاورزی ،صنعتی ، خانگی و خدمات نشان می‌دهد با توجه به برداشت بالای آب از سفره‌های زیرزمینی و چاه‌ها لازم است از کنتورهای هوشمند استفاده شود.

جعفری افزود: در جهت تشویق کشاورزان به استفاده از کنتورهای هوشمند و ارائه راهکارهای لازم در گسترش آن در بخش کشاورزی، تشکیل کمیته فنی با همراهی شرکت برق و جهاد کشاورزی مورد تاکید است.

وی تصریح کرد: تجهیز تمامی چاه‌های قم به کنتورهای هوشمند با توجه به کاهش آب‌های زیرزمینی ضروری است، متاسفانه در حالی که عمق چاه‌ها در قم دو برابر شده است، توان تامین آب در این چاه‌ها به 50 درصد رسیده و برخی از چاه‌های قم متروکه و خشک شده‌اند.

مدیر منابع آب شهرستان قم بیان کرد: کل مساحت قم در حوضه آبریز دریاچه نمک قرار دارد و بخش عمده آب شرب قم از سرشاخه دز تامین می شود و این امر نشان‌دهنده کاهش آب‌های زیرزمینی و سطحی در قم است.

وی خاطرنشان کرد:در کشورهای توسعه یافته، آب با تعرفه‌های زیادی قیمت‌گذاری شده و ارزش آن برای بهره‌بردار زیاد است و به همین دلیل در سیاست‌های راهبردی در کشاورزی و صنعت به سمت مصرف پایین آب هستند.

جعفری گفت: نظارت وسیعی بر استفاده از آب‌های زیرزمینی در این کشورها وجود دارد و اجازه نمی‌دهند این منابع به آسانی به هدر برود، باید بپذیریم افت سطح آب مسئله‌ای جدی است و تبعاتی چون فرونشست زمین و خشکسالی را به همراه دارد و استفاده از کنتورهای هوشمند بر چاه‌های قم، بخشی از مشکلات را برطرف می کند.

وی تصریح کرد: نصب کنتورهای هوشمند حجمی می‌تواند بهره‌وری بالایی به همراه داشته باشد و میزان استفاده از آب‌های چاه را کاهش دهد، با توجه به اینکه وضعیت ذخیره منابع آب در قم منفی 91 میلیون مترمکعب است، باید در جهت بهره‌وری صحیح آب گام‌های مهمی برداریم.

مدیر امور آب شهرستان قم بیان کرد: در این باره یکی از سیاست‌های مهم استفاده از کنتورهای هوشمند حجمی آب در چاه‌ها است، به ویژه اینکه 76 درصد از آب در بخش کشاورزی در قم مصرف می‌شود در حالی که از نظر ارزش افزوده، به بهره‌وری مناسبی با توجه به آب مصرفی دست پیدا نمی‌کنیم.

کد خبر: 44890
  تاریخ خبر : 1399/06/29
  آخرین به‌روزرسانی : 1399/06/29
 احمد
 120
  ثبت دیدگاه