چهارشنبه, 9 آذر 1401
مشروح خبر :: افت شدیدمنابع اب زیرزمینی درسیستان وبلوچستان

افت شدیدمنابع اب زیرزمینی درسیستان وبلوچستان

🔹مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان گفت: برداشت بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی استان باعث افت شدید سطع آب‌های زیرزمینی شده است.

 

🔹 "محمد دلمرادی" در این رابطه افزود: بیش از 90 درصد منابع آب زیرزمینی این استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که فاصله زیادی با استانداردهای جهانی و کشوری دارد.

🔹وی افزود: منابع آب‌های زیرزمینی از منابع استراتژیک و مهم کشور محسوب می‌شود و بر این اساس برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، وزارت نیرو را موظف کرده در هر برنامه پنچ ساله 25 درصد کسری مخزن دشت‌های ممنوعه را کاهش دهد.

🔹مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان اضافه کرد: وزارت نیرو برای جلوگیری از تشدید بحران در دشت‌های ممنوعه، طرح‌ها و پروژه‌های مهمی را در دستورکار دارد که طرح احیا و تعادل‌بخشی از منابع آب‌های زیرزمینی از مهمترین آنهاست و این طرح قرار است با کمک کشاورزان برداشت و تغذیه آب‌های زیرزمینی را به تعادل برساند.

🔹دلمرادی با اشاره به 43 محدوده مطالعاتی منابع آب در استان گفت: از این مجموعه مطالعاتی 15 محدوده آزاد، 9 محدوده ممنوعه، 6 محدوده پیشنهاد ممنوعه و 13 محدوده فاقد آبخوان است که در آبخوان‌های سیستان و بلوچستان سالانه 105 میلیون مترمکعب و در مجموع محدوده‌های مطالعاتی 550 میلیون مترمکعب کسری مخزن وجود دارد. 

کد خبر: 45133
  تاریخ خبر : 1399/07/09
  آخرین به‌روزرسانی : 1399/07/09
 درگی
 265