دوشنبه, 26 مهر 1400
مشروح خبر :: کارگاه آموزشی گسترش سواد آبی استان بوشهر برگزار شد

کارگاه آموزشی گسترش سواد آبی استان بوشهر برگزار شد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در این کارگاه مجازی ضرورت استمرار آموزش و فرهنگ سازی را عنصر کلیدی مدیریت مصرف منابع آب دانست.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، کارگاه آموزشی گسترش سواد آبی (طرح داناب و کتاب انسان و محیط زیست) به صورت ویدیوکنفرانس با حضور معاون حفاظت و بهره برداری و مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای بوشهر برگزار شد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در این کارگاه اظهار کرد: میانگین بارندگی استان بوشهر در سال آبی 1399-1400 حدود ۱۸۸ میلیمتر است که این میزان بارندگی، از میانگین بارندگی استاندارد در نقاط بیابانی نیز کمتر است.
عبدالطیف عباسی نژاد افزود: این میزان بارندگی در مقایسه با سال آبی قبل ۴۸ درصد کاهش و در مقایسه با مدت مشابه بلندمدت ۲۵ درصد کاهش را ثبت کرده که نشانگر شرایط نامطلوب منابع آب استان است.
وی اظهار کرد: استان بوشهر در تقسیم بندی منابع آب زیرزمینی 16 محدوده مطالعاتی دارد که 12 محدوده آن ممنوعه یا ممنوعه بحرانی است. 4 محدوده آزاد نیزفاقد پتانسیل آبی است. در واقع این 4 محدوده فاقد پتانسیل که عمدتاً در مناطق ساحلی قرار دارند، مشکل بزرگتری به نام هجوم آب شور را تجربه می‌کنند.
عباسی نژاد خاطرنشان کرد: به دلیل برداشت منابع آب زیرزمینی شیرین در این مناطق، سفره‌های آب شور وارد آبخوان های ساحلی شده و هم اکنون این آب بدون عملیات شیرین سازی قابل استفاده در بسیاری از کاربری‌ها مثل شرب، کشاورزی و صنعت نیست.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر گفت: کسری مخزن سالانه استان به طور میانگین حدود 30 میلیون مترمکعب است که این موضوع باعث کف شکنی هر ساله چاه ها و صرف هزینه های زیاد می گردد.
وی با اشاره به میزان تولید و مصرف آب شرب در استان تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به سرانه مصرف، میزان آب تامین شده برای شرب استان بوشهر حدود 1.5 برابر میزان آب مورد نیاز است اما باز هم متاسفانه شاهد مشکلاتی در این زمینه هستیم. در برخی نقاط استان میزان مصرف، حدود دو برابر بیش از نیاز سرانه استاندارد است.
وی اظهار کرد: با توجه به تجارب اندوخته وزارت نیرو در سنوات گذشته، حل مشکلات حوزه آب مسئله‌ای چند وجهی است و راهکار مدیریت مصرف صرفاً به وسیله روش‌های قهریه امکان پذیر نیست و یکی از موضوعات قابل توجه در این زمینه فرهنگ سازی است.
 

کد خبر: 51546
  تاریخ خبر : 1400/02/06
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/02/06
 روابط
 116
  ثبت دیدگاه