چهارشنبه, 31 شهریور 1400
مشروح خبر :: بررسی آخرین وضعیت منابع و مصارف آب سد مخزنی یامچی و شهرستان اردبیل در شرایط خشکسالی

بررسی آخرین وضعیت منابع و مصارف آب سد مخزنی یامچی و شهرستان اردبیل در شرایط خشکسالی

جلسه ویژه بررسی آخرین وضعیت منابع و مصارف آب سد مخزنی یامچی و شهرستان اردبیل در شرایط خشکسالی با حضور مسئولان ذی ربط برگزار شد.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران ،رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل در این جلسه با تبیین آخرین وضعیت کاهش بارشها و افزایش دما در سال جاری و کاهش رواناب و وضعیت منابع و مصارف آب سد یامچی و مقایسه  آن با سال گذشته گفت: متاسفانه از ابتدای سال جاری همانند سایر نقاط کشور خشکسالی در منطقه حادث شده و وضعیت بارندگی و منابع آب به شدت کاهش یافته و به تبع آن ذخیره سد یامچی نسبت به سال گذشته با کاهش زیادی به میزان ۳۲ درصدی مواجه شده است.

 به گفته ی عباس جنگی مرنی و این اختلاف با سپری شدن زمان، افزایش می یابد و ضرورت دارد تمهیدات لازم در خصوص صرفه جویی در مصرف آب و اطلاع رسانی به شهروندان انجام گیرد.

وی همچنین با اشاره به وضعیت میزان ورودی آب به سدهای مخزنی حوضه بالیخی چای و قره سو در سال جاری به خصوص سد یامچی و افزایش شدید دمای هوا از اول سال و به تبع آن افزایش مصارف آب در بخشهای مختلف و تبخیر از سطح حوضه آبریز تصریح کرد: این اختلاف ورودی آب به سدها و کسری مخازن آب سدها در روزهای آتی بیشتر خواهد شد و با شرایط کرونا و میزان برداشت برای آب شرب، ناگزیر اختصاص آب برای مصارف دیگر نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجهی خواهد داشت.

فرماندار شهرستان اردبیل نیز  در این جلسه اظهار داشت: ضرورت دارد ضمن صرفه جویی در مصارف آب، شرکت آبفا نیز اقدامات لازم جهت افزایش برداشت از آب های زیرزمینی را جهت کاهش بار مصرفی بر روی سد یامچی مدنظر قرار دهد.

 مسعود امامی‌یگانه  افزود:  لازم است تا کلیه سازمانها و ارگانهای مرتبط در زمینه توزیع آب شرب و کشاورزی ضمن مشارکت و همکاری حداکثری با شرکت آب منطقه ای استان اردبیل، تمهیدات لازم برای مدیریت منابع آب محدود سد یامچی را بکار گیرند.

مهندس خلیل نیکشاد رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز در این جلسه گفت: در تلاشیم با ایجاد بیمه کشاورزی بخشی از خسارت های احتمالی کشاورزانی که از خشکسالی دچار ضرر و زیان می شوند،را جبران نماییم.

 

 

 

 

 

 

کد خبر: 51716
  تاریخ خبر : 1400/02/13
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/02/16
 رئیس اداره روابط عمومی
 92
  ثبت دیدگاه