چهارشنبه, 31 شهریور 1400
مشروح خبر :: کاهش 25 تا 50 درصدی ذخایر آبی سدهای استان اردبیل

کاهش 25 تا 50 درصدی ذخایر آبی سدهای استان اردبیل

با وقوع خشکسالی، ذخیره سدهای استان اردبیل کاهش ۲۵ تا ۵۰ درصدی دارد و صرفه جویی بیشتر در مصرف آب ضروری است.

 به گزارش شبکه خبری آب ایران ، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای  استان اردبیل در جلسه قرارگاه آب و کارگروه استانی سازگاری با کم آبی گفت:کاهش بارشها ، افزایش دمای هوا و کاهش رواناب در رودخانه ها در سال جاری، حجم ذخایر منابع آب در پشت سدهای استان را به ویژه سدهای یامچی، سبلان و قوری چای  به شدت کاهش داده و با کمبود آب بخصوص برای شرب در سد یامچی و کشاورزی در هر سه سد در ماههای آتی مواجه هستیم.

 عباس جنگی مرنی افزود: به دلیل کاهش شدید منابع آب در پشت سدها و تا زمان افزایش بارشها و بهبود آوردها و ذخیره آب سد مخزنی یامچی، امکان رهاسازی آب از سد یامچی فعلا برای مصارف غیرشرب مقدور نخواهد بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل تصریح کرد: در حوضه های آبریز سد های مخزنی یامچی ، سبلان و قوری چای در سال جاری کاهش بارش ها تا حدود 80 درصد بوده و موجب کاهش بیش از 30 درصدی ذخیره آب سد یامچی شده است و سدهای سبلان و قوری چای نیز 25 و50 درصد کمبود ذخیره آب دارند.

 عباس جنگی مرنی با تبیین وضعیت سخت خشکسالی ایجاد شده در سطح استان اردبیل در سال ۱۴۰۰، از تمامی دستگاههای اجرایی خواست با اتخاذ تدابیر لازم کمک کنند تبعات این خشکسالی و کمبود ذخایر آبی را به حداقل برسانند.

وی در پایان از عموم مردم استان درخواست کرد برای حفظ ذخایر آبی برای تابستان، همه با هم در مصرف آب بیش از پیش صرفه جویی نمایند.

کد خبر: 51754
  تاریخ خبر : 1400/02/15
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/02/16
 رئیس اداره روابط عمومی
 84
  ثبت دیدگاه