چهارشنبه, 31 شهریور 1400
مشروح خبر :: ضرورت انطباق کشاورزان سمنانی با شرایط خشکسالی وکم آبی

ضرورت انطباق کشاورزان سمنانی با شرایط خشکسالی وکم آبی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان با اشاره به روند خشکسالی موجود در این استان ازکشاورزان خواست تا کشت بهاره خود را با توجه به منابع آب در اختیار برنامه ریزی و مدیریت کنند.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، ایرج حیدریان در گفت و گویی با اشاره به به کاهش 63 درصدی نزولات آسمانی در سال آبی جاری اظهار داشت: خشکسالی تاثیر بسزایی در روند آبهای سطحی و ذخائر مخازن ایجاد کرده است و کشاورزان در نقاط مختلف استان باید با توجه به این کمبودهاکشت بهاره خود را مدیریت نمایند.

وی گفت: کشاورزان شهرستانهای گرمسار، آرادان، دامغان و شاهرود بعد از کشت زمستانه، کشت بهاره را باید متناسب با منابع آبی در اختیار و حجم پیش بینی شده در کنتورهای هوشمند آنها برای بهره برداری از چاهها برنامه ریزی نمایند تا در فصل گرم سال با مشکل مواجه نشوند.

حیدری متذکر شد: کشاورزان عزیز در صورت بی توجهی به مدیریت مصرف و منابع آب در اختیار در تابستان بر اثر کاهش منابع آب دچار آسیب و خسارت خواهند شد.

ایرج حیدریان با اشاره به کاهش دبی منابع آبهای سطحی و نیز افت منابع آب زیرزمینی اظهار داشت:این امر سبب شده است تا در حال حاضر از ذخیره سازی سدها وسهم آبی سال گذشته استفاده نماییم.

وی افزود: آورد حبله رود از 12 مترمکعب  در ثانیه سال گذشته در حال حاضر به 3/8 مترمکعب در ثانیه کاهش یافته و به گفته کارشناسان با توجه به نبود ذخائر برفی در بالادست احتمالا این رقم نیز در تابستان  نیزکاهش خواهد یافت.

کد خبر: 51770
  تاریخ خبر : 1400/02/15
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/02/16
 اخبار و روابط عمومی
 145
  ثبت دیدگاه