دوشنبه, 26 مهر 1400
مشروح خبر :: 2 میلیون اصله نخل در انتظار تکمیل سد دالکی

2 میلیون اصله نخل در انتظار تکمیل سد دالکی

ساخت فرازبند 60 متری سد دالکی، تنها 9 ماه پس از شروع خاکریزی آن به اتمام رسید تا این سد یک گام دیگر به مرحله آبگیری و بهره برداری نزدیک تر شود.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، معیشت درصد قابل توجهی از مردم استان بوشهر به ویژه در شهرستان دشتستان با کشاورزی پیوند خورده و "آب"، کلیدی ترین عنصر در بقا و ثبات فعالیت­ های کشاورزی است.

در این استان گرم و خشک، بهره برداری مناسب از کوچکترین منابع آب نیز ارزشمند است و ایجاد ظرفیت­ های جدید در بخش آب به مثابه حفظ حیات به ویژه در بخش روستایی شمرده می­شود.

یکی از پروژه های مهم و بزرگ در حفظ منابع آبی که منجر به ذخیره ­سازی رواناب ­های فصلی و کاهش خسارات سیلاب مخرب می­ شود، "سد دالکی" شهرستان دشتستان است.

مدیر طرح ­های توسعه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه­ ای بوشهر با اشاره به ضرورت احداث سد دالکی گفت: رودخانه دالکی یکی از مهم­ترین رودخانه­ های استان بوشهر است که خشکسالی­ های دهه اخیر منجر به کاهش شدید آورد آب و افت کمی و کیفی محصولات نخلستان­ های تحت شرب آن شده است.

جهانگیر کدخداپور افزود: با توجه به سیلاب­ های زمستانه در این رودخانه و خشکی شدید آن در سایر فصل ­های سال، ساخت سد دالکی به عنوان راهکار نجات نخیلات این منطقه شناخته شد تا با کنترل رواناب­ های فصل بارندگی، آبی پایدار جهت استفاده در تابستان­ های گرم در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

نماینده مجری طرح سد دالکی خاطرنشان کرد: در مرداد ماه سال گذشته با تکمیل تونل­ انحراف آب این سد، ساخت فرازبند و بدنه اصلی آن در دستورکار قرار گرفت.

کدخداپور اظهار کرد: این دو رشته تونل انحراف آب مجموعاً 1500 متر طول دارند و برای تکمیل آن­ها 350هزار مترمکعب خاک­برداری و 54هزار مترمکعب بتن­ ریزی انجام شده است.

وی افزود: شروع ساخت فرازبند سد دالکی با ارتفاع 60 متر از مرداد ماه 1399 آغاز شده و هم اکنون با گذشت 9 ماه به صورت 100 درصد تکمیل شده است.

مدیر طرح های توسعه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه ­ای بوشهر این فرازبند را از نوع خاکی با هسته رسی نامید و گفت: برای تکمیل فرازبند سد دالکی 170هزار مترمکعب خاک­برداری و 730­هزار مترمکعب خاک­ریزی انجام شده است.

جهانگیر کدخداپور خاطرنشان کرد: وجود مشکلاتی در زمینه تامین اعتبار، موجب کندی روند ساخت و کاهش جبهه ­های کاری سد دالکی شده است اما خاک­برداری بدنه اصلی سد و سرریز آن همچنان در حال اجرا است.

وی ابراز امیدواری کرد: با پیگیری­ های مدیرعامل شرکت و همچنین استاندار بوشهر و نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی، امیدواریم تا گره ­های مالی این پروژه حیاتی هرچه سریع­تر گشوده شود.

کدخداپور تصریح کرد: بهره ­برداری از این سد موجب احیاء کشاورزی منطقه، تامین معیشت کشاورزان و نخل­ داران و در نتیجه آن جلوگیری از مهاجرت روستا به شهر و حفظ توازن جمعیت استان بوشهر خواهد شد.

سد دالکی در شهرستان دشتستان استان بوشهر، بر رودخانه دالکی در حال ساخت است و هم اکنون 39 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

این سد با حجم مخزن 270 میلیون متر مکعب و با اعتبار یک ­هزار و 200 میلیارد تومان به عنوان بزرگترین پروژه توسعه منابع آب استان بوشهر شناخته می­ شود.

کد خبر: 52053
  تاریخ خبر : 1400/02/28
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/02/29
 روابط
 145
  ثبت دیدگاه