سه‌شنبه, 5 مرداد 1400
مشروح خبر :: سامانه انتقال آب سد آزاد به دشت‌های قروه و دهگلان فردا افتتاح می‌شود

همزمان با هشتمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

سامانه انتقال آب سد آزاد به دشت‌های قروه و دهگلان فردا افتتاح می‌شود

با تکمیل سامانه انتقال آب سد آزاد به طول 88 کیلومتر، تونل 11 کیلومتری آبرسانی به سد قوچم در استان کردستان، فردا سه‌شنبه همزمان با هشتمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسیده و مردم این استان از آب با کیفیت سد آزاد بهره‌مند خواهند شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،فاز اول این طرح که از طرح‌های شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران محسوب شده شامل 33 کیلومتر خط لوله و تونل، دو ایستگاه پمپاژ و خطوط انتقال و پست‌های برق است.
بنابر این گزارش، فاز دوم این سامانه نیز شامل 44 کیلومتر خط لوله، یک ایستگاه پمپاژ و پست برق مربوطه و 11 کیلومتر تونل به قطر3 متر اجرا شده که با اتمام حفاری مکانیزه 11 کیلومتر تونل، امکان انتقال آب از سد آزاد به سد قوچم فراهم می‌شود.
بر اساس این گزارش، فاز نخست این پروژه ملی با توان و تلاش متخصصان داخلی در مرداد ماه سال 94 همزمان با بحران شدید آب شرب شهر سنندج با دستور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید و امکان انتقال آب شرب به شهر سنندج از طریق سد قشلاق (وحدت) فراهم شد. پروژه انشعابات هفتگانه کشاورزی و تامین آب 4300 هکتار از اراضی و باغات مسیر سامانه انتقال نیز در دی ماه سال 1398 به بهره‌برداری رسیده است.  
با اجرای این پروژه عظیم امکان آبرسانی شرب و صنعت به میزان 90 میلیون متر مکعب در سال به شهرهای سنندج، قروه و دهگلان مهیا شده است.
این گزارش حاکی است، برای احداث این طرح تا این مقطع حدود 1200 میلیارد تومان شامل 520 میلیارد تومان در بخش نخست و مبلغ 680 میلیارد تومان در مرحله دوم هزینه شده که از این میزان مبلغ  900 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی تامین اعتبار و تخصیص یافته است.
از ثمرات این پروژه می‌توان به افزایش میزان تولید محصولات باغی از 5.5 هزار تن به 50 هزار تن در سال، امکان اشتغال 1200 نفر به‌صورت مستقیم و 1850 نفر به‌طور غیر مستقیم اشاره کرد. همچنین در میزان مصرف آب جهت بهینه سازی مصرف به مقدار 18 میلیون متر مکعب در سال صرفه‌جویی خواهد شد

کد خبر: 52176
  تاریخ خبر : 1400/03/03
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/03/03
 علی بخشی
 159
  ثبت دیدگاه