سه‌شنبه, 5 مرداد 1400
مشروح خبر :: ضرورت سازگاری باکم آبی، حفظ آبهای درون سرزمینی، تعیین الگوی کشت محصولات کشاورزی و استفاده از آب دریا

معاون آب و آبفای وزیر نیرو و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران مطرح کرد:

ضرورت سازگاری باکم آبی، حفظ آبهای درون سرزمینی، تعیین الگوی کشت محصولات کشاورزی و استفاده از آب دریا

معاون آب وآبفای وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ضمن حضور در برنامه صبحگاهی صبح به خیر ایران شبکه یک سیما، بر ضرورت سازگاری با کم آبی، حفظ آبهای درون سرزمینی، تعیین الگوی کشت محصولات کشاورزی و استفاده از آب دریا تأکید کرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، تقی زاده خامسی در این برنامه با بیان این که 85 درصد از وسعت کشور را مناطق خشک و نیمه خشک تشکیل می دهد، خاطر نشان کرد: در حالی که متوسط بارندگی جهان 750 میلی متر است، متوسط بارندگی در ایران در شرایط نرمال 250 میلی متر و یک سوم متوسط جهانی است.
مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران مقدار بارش کشور طی  8 ماه سال آبی را حدود 150 میلی متر اعلام کرد وگفت: در خوشبینانه ترین حالت تا پایان سال آبی این عدد به 170 میلی متر خواهد رسید، بنابراین  سازگاری باکم آبی به عنوان یک ضرورت، لازم است.
تقی زاده خامسی در ادامه  این برنامه، با اشاره به موضوع تغییر  اقلیم به عنوان یک امر پذیرفته شده در جهان، اظهار داشت: در حال حاضر  90 درصد آب کشور در بخش کشاورزی، 7 درصد در بخش شرب و خانگی و 3 درصد در بخش صنعت استفاده می شود.
وی همچنین ضمن اشاره به مصوبه ممنوعیت کشت برنج گفت: در حالی که  طبق این مصوبه کاشت برنج غیر از گیلان و مازندران در بقیه استانها ممنوع است ولی در حال حاضر در 17 استان کشور برنج کاشته می شود.
معاون وزیر نیرو از آب به عنوان یک موضوع بین بخشی نام برد و گفت: با توجه به بین بخشی بودن این موضوع همه ذی نفعان شامل بخش صنعت، شرب و کشاورزی باید در تصمیم گیریهای آبی نقش ایفا کنند.
وی در ادامه ضمن قدردانی از اطلاع رسانی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در خصوص کم آبی و ضرورت سازگاری با آن، خواستار  تداوم فعالیت های اطلاع رسانی و توجیه مردم به خصوص کشاورزان شد.

 

کد خبر: 52202
  تاریخ خبر : 1400/03/04
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/03/04
 علی بخشی
 280
  ثبت دیدگاه