دوشنبه, 26 مهر 1400
مشروح خبر :: استان بوشهر ظرفیت بالایی در افزایش بهره وری مصرف آب دارد

رئیس حوضه آبریز رودخانه زهره، جراحی و حوضه‌های جنوبی کشور:

استان بوشهر ظرفیت بالایی در افزایش بهره وری مصرف آب دارد

مهرزاد احسانی در شورای حفاظت از منابع آب استان بوشهر اظهار کرد: روش های آبیاری غرقابی ناکارآمد است اما ظرفیت اصلاح این وضعیت در استان بوشهر وجود دارد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، نشست مشترک شورای حفاظت از منابع آب و سازگاری با کم آبی استان بوشهر با حضور رئیس حوضه آبریز رودخانه زهره، جراحی و حوضه‌های جنوبی کشور، استاندار بوشهر، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر و سایر اعضا برگزار شد.

در این نشست مهرزاد احسانی اظهار کرد: استان بوشهر یکی از استان ها پیشرو در ارائه برنامه سازگاری با کم آبی در کشور قلمداد می شود و این برنامه به عنوان الگو و شاخص برای بسیاری از استان ها استفاده شد.

وی خاطرنشان کرد: ارائه چنین برنامه ای، نشان دهنده ظرفیت های بالای کارشناسی و مدیریتی در این استان است و با چنین ظرفیتی، نتیجه ارائه برنامه نیز می تواند بسیار خوب باشد.

رئیس حوضه آبریز رودخانه زهره، جراحی و حوضه‌های جنوبی کشور مسئله آب را گره خورده به مسائل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و محیط زیستی دانست و گفت: در جامعه ی محلی که عمده کشاورزی آن به نخیلات وابسته است، بیشترین ظرفیت برای صرفه جویی وجود دارد.

احسانی اظهار کرد: اعداد و ارقام بسیار بالای مصرف آب در بخش کشاورزی نشان دهنده ناکارآمد بودن روش های فعلی است و ظرفیت اجرای برنامه های صرفه جویی در آبیاری نخیلات استان بوشهر وجود دارد.

وی با اشاره به کسب رتبه های بین المللی توسط مهندسین ایرانی تصریح کرد: علیرغم وجود علم و توانمندی علمی، فاصله بین مراکز دانشگاهی و تا مزرعه زیاد است و این ایده ها به حوزه مصرف کنندگان نمی رسد. باید این فاصله ها را کم کنیم و به مصرف کننده این ایده های نوین تبدیل شویم.

مهرزاد احسانی بیان کرد: افت سطح ایستابی دشت های کشور نگران کننده است و اگر جلوی آن گرفته نشود، برای آینده شرایط سختی پیش رو خواهیم داشت.

استاندار بوشهر نیز در این جلسه اظهار کرد: در گذشته نگاهی استراتژیک نسب به آب نداشتیم و زمانی توجه ما به آب جلب شد که شاهد حفر 5 هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان بودیم.

عبدالکریم گراوند افزود: آب با حیات و ممات و سرنوشت ما گره خورده است و اگر منابع آب نباشد، کشاورزی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در کل کشور دشت های ایران به شرایط قرمز رسیده اند. در استان بوشهر نیز شرایط به همین ترتیب است و فقط دشت هایی که کیفیت آب غیرقابل کشاورزی بوده اندکی آب دارند.

رییس شواری حفاظت از منابع آب استان بوشهر گفت: برای ساماندهی و مدیریت چاه های غیرمجاز در سطح کلان باید تصمیم گیری مدبرانه ای شود چرا که عارضه این چاه ها به ضرر همه ی مردم و استان است.

گراوند بیان کرد: عملکرد آب منطقه ای بوشهر در سنوات اخیر در جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز مثبت و بوده و این شرکت اجازه حفر چاه های جدید را به متخلفین نداده است.

استاندار بوشهر با اشاره طرح های مدیریت مصرف آب در حوزه کشاورزی گفت: اجرای طرح نخلستان می تواند منجر به تحول بزرگی در حوزه کشاورزی شود و تکمیل طرح های پایلوت آن مثل 2400 هکتاری سعدآباد منجر به الگوگیری سایر کشاورزان خواهد شد.

وی تصریح کرد: در کنار اقدامات اجرایی نیازمند به آموزش و فرهنگ سازی مصرف بهینه آب به جامعه و به ویژه کودکان هستیم تا در نسل های آینده نیز فرهنگ مصرف صحیح را نهادینه کرده باشیم.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در این نشست اظهار کرد: استان بوشهر در شرایط خشکسالی طولانی مدت به سر می برد و در 3 دهه اخیر، در 70 سال ها درصد کمتر از میانگین بلندمدت باران باریده است.

 علی محمدی افزود: آورد رودخانه های اصلی استان نسبت به دوره دراز مدت 48 درصد کاهش داشته است و این موضوع اثرات منفی بر منابع آب سطحی و زیرزمینی دارد.

وی تصریح کرد: از 16 محدوده مطالعاتی در استان بوشهر، 7 محدوده ممنوعه، 5 محدوده ممنوعه بحرانی و سایر محدوده ها فاقد پتانسیل کشاورزی است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر بیان کرد: این شرکت در دو حوزه توسعه منابع آب و حفاظت از منابع آب در حال اقدامات فراوان است.

وی افزود: ساخت سدهای دالکی، دشت پلنگ، خاییز، باغان، ارغون، اخند و همچنین اجرای دو طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی و سازگاری با کم آبی از جمله این طرح ها می باشند.

کد خبر: 52266
  تاریخ خبر : 1400/03/06
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/03/08
 روابط
 160
  ثبت دیدگاه