پنجشنبه, 20 مرداد 1401
مشروح خبر :: وزیر نیرو فردا به آذربایجان‌شرقی سفر می‌کند/ آبگیری سدهای قیزقلعه‌سی و گردیان/ برگزاری جشن پنجاهمین سال بهره‌برداری مشترک از سد ارس

همزمان با نهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

وزیر نیرو فردا به آذربایجان‌شرقی سفر می‌کند/ آبگیری سدهای قیزقلعه‌سی و گردیان/ برگزاری جشن پنجاهمین سال بهره‌برداری مشترک از سد ارس

وزیر نیرو فردا دو‌شنبه در نهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به‌منظور افتتاح سه پروژه آبی و شرکت در جشن پنجاهمین سال بهره‌برداری مشترک از سد ارس راهی استان آذربایجان‌شرقی خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،"رضا اردکانیان" در این سفر، دستور آبگیری دو سد قیزقلعه سی و گردیان و بهره‌برداری از 3360 هکتار از اراضی شبکه پایاب یکانات، به ارزش 940 میلیارد تومان را به صورت همزمان صادر خواهد کرد.

بر این اساس، سد تنظیمی انحرافی قیزقلعه‌سی زیرمجموعه طرح بزرگ ملی خداآفرین به عنوان بزرگترین طرح آبی شمال غرب کشور با مخزنی به حجم 62 میلیون متر مکعب روی رودخانه مرزی ارس احداث شده است. این سد از نوع خاکی با هسته ناتراوای رسی به منظور انحراف آب به کانال پایاب خداآفرین احداث شده و سالانه دو میلیارد مترمکعب آب را تنظیم می‌کند
همچنین، دو نیروگاه 20 مگاواتی به منظور تولید انرژی برای دو کشور روی این سد احداث شده و بهره‌برداری از شبکه پایاب سد قیزقلعه‌سی، موجب آبیاری 74 هزار هکتار در استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم 85 هزار نفر در منطقه و شکوفایی اقتصادی در این دو استان می‌شود.
طبق برنامه، آبگیری سد گردیان دومین پروژه است که با مخزنی به حجم 10 میلیون متر مکعب، برای آبیاری 2200 هکتار از اراضی دیمی در شهرستان جلفا احداث شده است.
این گزارش می‌افزاید، آخرین پروژه آماده افتتاح در آذربایجان‌شرقی، شبکه پایاب یکانات به مساحت 3360 هکتار است که توسط ایستگاه‌های پمپاژ از طریق رودخانه ارس، در شهرستان مرند سیراب خواهد شد.

برگزاری جشن پنجاهمین سال بهره‌برداری مشترک از سد ارس
این گزارش حاکی است، فردا با حضور وزرای نیرو و انرژی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، پنجاهمین سال بهره‌برداری مشترک از سد ارس جشن گرفته شود.
بر این اساس، در این آئین، "رضا اردکانیان" وزیر نیروی ایران، "پرویز شهبازاف" وزیر انرژی جمهوری آذربایجان، "قاسم تقی‌زاده خامسی، معاون امور آب و آبفا وزارت نیرو ایران و "زاعور میکائیلوف" رییس شرکت سهامی عام و بهبود مدیریت منابع آب آذربایجان (OJSC) و سایر مسئولان منطقه‌ای حضور خواهند داشت.
خاطرنشان می‌سازد، رودخانه ارس شاخه اصلی رود کورا و از مهم‌ترین رودخانه‌های منطقه شمال‌غرب به شمار می‌رود. طول رودخانه ارس بالغ بر ۱۰۷۲ کیلومتر است که ۴۱۰ کیلومتر آن مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران با همسایگان شمالی (ارمنستان و جمهوری آذربایجان) را تشکیل می‌دهد.

کد خبر: 52313
  تاریخ خبر : 1400/03/09
 علی بخشی
 710