سه‌شنبه, 5 مرداد 1400
مشروح خبر :: ۳ پروژه بزرگ آبی در آذربایجان‌شرقی به بهره‌برداری رسید/ سرمایه‌گذاری ۹۴۰ میلیارد تومانی وزارت نیرو در این استان‌

در هفته نهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران؛

۳ پروژه بزرگ آبی در آذربایجان‌شرقی به بهره‌برداری رسید/ سرمایه‌گذاری ۹۴۰ میلیارد تومانی وزارت نیرو در این استان‌

سه پروژه بزرگ آبی در آذربایجان‌شرقی با اعتبار ۹۴۰ میلیارد تومان در نهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با حضور وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،صبح امروز دوشنبه در سفر "رضا اردکانیان" به استان آذربایجان‌شرقی، سدهای "قیزقلعه‌سی" و "گردیان" آبگیری و 3360 هکتار از اراضی شبکه پایاب این استان با اعتبار ۹۴۰ میلیارد تومان در نهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران به بهره‌برداری رسید.

سد تنظیمی- انحرافی قیزقلعه‌سی، اولین پروژه افتتاح شده از زیرمجموعه طرح بزرگ ملی خداآفرین به عنوان بزرگترین طرح آبی شمال غرب کشور بوده که با مخزنی به حجم 62 میلیون متر مکعب روی رودخانه مرزی ارس احداث شده است. این سد از نوع خاکی با هسته ناتراوای رسی به منظور انحراف آب به کانال پایاب خداآفرین احداث شده و سالانه دو میلیارد مترمکعب آب را تنظیم می‌کند.
همچنین، دو نیروگاه 20 مگاواتی به منظور تولید انرژی برای دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان روی این سد احداث شده و بهره‌برداری از شبکه پایاب سد قیزقلعه‌سی، موجب آبیاری 74 هزار هکتار در استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل می‌شود.
با دستور وزیر نیرو در این سفر سد مخزنی گردیان نیز آبگیری شد. این سد با مخزنی به حجم 10 میلیون متر مکعب، برای آبیاری 2200 هکتار از اراضی دیمی شهرستان جلفا احداث شده است.
این گزارش حاکی است، سومین و آخرین پروژه افتتاح شده، شبکه پایاب یکانات به مساحت 3360 هکتار است که توسط ایستگاه‌های پمپاژ از طریق رودخانه ارس، در شهرستان مرند سیراب خواهد شد.
امروز همچنین، پس از افتتاحیه‌های هفته نهم پویش، با حضور وزرای نیرو و انرژی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، پنجاهمین سال بهره‌برداری مشترک از سد ارس جشن گرفته خواهد شد.

کد خبر: 52321
  تاریخ خبر : 1400/03/10
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/03/10
 علی بخشی
 223
  ثبت دیدگاه