پنجشنبه, 20 مرداد 1401
مشروح خبر :: اعتراض معاون آب و آبفای وزیر نیرو در جلسه مشترک کمیساران آب هیرمند در مورد حق‌آبه ایران

اعتراض معاون آب و آبفای وزیر نیرو در جلسه مشترک کمیساران آب هیرمند در مورد حق‌آبه ایران

معاون آب و آبفای وزیر نیرو در جلسه مشترک کمیساران آب هیرمند در خصوص عدم دریافت حق‌آبه ایران در سال‌جاری اعتراض کرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،"قاسم تقی‌زاده خامسی" صبح امروز در بیست و سومین جلسه مشترک کمیساران آب هیرمند که با حضور مقامات جمهوری اسلامی ایران و افغانستان برگزار شد، با توجه به مسئولیت کمیساری آب هیرمند که از طرف جمهوری اسلامی ایران بر عهده دارد، ضمن خوش‌آمدگویی خواستار تأمین حق‌آبه ایران بر اساس معاهده 1351 فی‌مابین شد.

وی در ادامه با اشاره به دغدغه‌های ایران نسبت به احداث و آب‌گیری بند کمال‌خان بر روی هیرمند، گفت: براساس ماده پنجم معاهده 1351 هیرمند، افغانستان باید موافقت ایران را برای ساخت این بند جلب می‌کرد و ما معتقدیم این بند پیامدهای اجتماعی ناشی از مهاجرت، تعطیلی کشاورزی و توسعه کانون‌های گرد و غبار را خواهد داشت.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا خاطرنشان کرد: مردم در منطقه سیستان تشنه هستند و آن‌چه که ما نگران آن هستیم عدم دریافت حق‌آبه در سال جاری و کمبود آب در سیستان است. ما پیگیر دریافت حق‌آبه خود به صورت درست و کامل بر اساس معاهده هستیم.

"احمد ویس بصیری" کمیسار افغانستان در ادامه عنوان کرد: امیدواریم با توجه به خشکسالی سال‌جاری بتوانیم در این جلسه برای برنامه‌ریزی تأمین حق‌آبه به نتایج مثبتی برسیم و معاهده را اجرا کنیم. این مستلزم همکاری دو جانبه است.
این گزارش می‌افزاید، این جلسه در روز آینده برای تصمیم‌گیری نهایی ادامه خواهد داشت.

کد خبر: 52492
  تاریخ خبر : 1400/03/18
 علی بخشی
 1009