سه‌شنبه, 5 مهر 1401
مشروح خبر :: آغازآبگیری سد خاکی کنجانچم در استان ایلام

در دهمین هفته از پویش هرهفته # الف_ب_ایران انجام می شود

آغازآبگیری سد خاکی کنجانچم در استان ایلام

در دهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران علاوه بر آغاز آبگیری سد خاکی کنجانچم، 6800 هکتار از شبکه‌های آبیاری دشت‌های گرمسیری در استان‌های ایلام و کرمانشاه به بهره‌برداری رسید.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در همین خصوص اعلام کرد: سد کنجانچم در 22 کیلومتری شهرستان مهران یکی دیگر از بخش‌های مهم طرح عظیم گرمسیری آبگیری می‌شود.

 به گفته سید حسن رضوی سد خاکی کنجانچم با ارتفاع 86 متر و طول تاج 2.6 کیلومتر پس از آبگیری کامل، مخزنی به حجم 84 میلیون مترمکعب خواهد داشت.

 وی افزود:بدنه سد کنجانچم با حجم خاکریزی 4.6 میلیون مترمکعب یکی از سازه‌هایی است که در بخش پایانی قطعه سوم طرح گرمسیری در دست‌ساخت است.

 رضوی خاطر نشان کرد:این سد با هدف تأمین آب شرب و صنعت شهرستان مهران به میزان 8 میلیون مترمکعب در سال،تأمین آب بخش‌هایی از شبکه آبیاری و زهکشی دشت‌های استان ایلام،ذخیره و تنظیم آب سامانه گرمسیری در استان ایلام و ایجاد تحول در بخش گردشگری منطقه با تشکیل شدن دریاچه سد ، ساخته می‌شود.

 مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی  ایران افزود:سد کنجانچم با سرمایه‌گذاری 405 میلیارد تومانی و پیشرفت 87 درصدی به مرحله آبگیری رسیده و امید داریم با تأمین بودجه موردنیاز، ضمن فراهم شدن امکان بهره‌برداری کامل از این پروژه، مردم عزیز این خطه از کشورمان از مزایا و مواهب طرح عظیم گرمسیری برخوردار شوند.

کد خبر: 52501
  تاریخ خبر : 1400/03/19
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/03/19
 علی بخشی
 552