سه‌شنبه, 5 مرداد 1400
مشروح خبر :: نجات ۱۰۰ هکتار باغ در جغتای کلید خورد

نجات ۱۰۰ هکتار باغ در جغتای کلید خورد

با مصوبات شورای حفاظت منابع آب شهرستان جغتای در ۳۲۰ کیلومتری غرب مشهد، نجات ۱۰۰ هکتار باغات انگور و آلبالو در این شهرستان کلید خورد.

 به گزارش شبکه خبری اّب ایران، در جلسه شورای حفاظت منابع آب جغتای که با حضور فرماندار، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای و معاونان شرکت و اعضای دیگر برگزار شد دکتر "محبی" فرماندار جغتای به مشکل تامین آب باغات ۱۰۰ هکتاری شرکت سهامی زراعی کشاورزان کمایستان پرداخت و ناتمام ماندن خط انتقال آب از سد کمایستان به این باغات را مورد اشاره قرار داد و گفت: مشکلات شرکت سهامی زراعی کمایستان در دو سطح اضطرار و راهبردی باید مورد توجه قرار گیرد.

این گزارش حاکی است نماینده شرکت سهامی زراعی کمایستان نیز گفت: نظام بهره‌برداری ما به دلیل نبود آب به خطر افتاده است و اکنون تقاضا داریم محصول ما را نجات دهید. نماینده جهاد کشاورزی نیز با تایید مشکلات موجود گفت: شرکت‌های سهامی زراعی از اقسام نظام های بهره‌برداری از آب و خاک است و اکنون در سطح قابل توجهی سیستم آبیاری قطره‌ای اجرا شده و اگر این طرح با شکست مواجه شود بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان خسارت به بار خواهد آمد‌. در حال حاضر نیز حدود ۳ میلیارد تومان محصول انگور در خطر قرار دارد. وی افزود: خواسته باغداران و کشاورزان این است که مشکل به صورت فوری حل شود تا بعد از برداشت محصول طرح های بلندمدت تر اجرا شود.

بر اساس این گزارش "محمد علایی" مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی ظرفیت‌های بزرگ منطقه از جمله دشت جوین را برشمرد و از مدیر امور منابع آب سبزوار خواست برای حضور چند روزه او در منطقه برنامه‌ریزی کند تا در فرصت مناسب مسائل و مشکلات دشت جوین حل شود. "محمد علایی" افزود: در بازدید از باغات زیر پای سد کمایستان از روش علمی و پیشرفته این باغات متعجب شدم. وی خطاب به معاونان خود و نیز مدیر امور منابع آب سبزوار گفت: ما آمده‌ایم که طرح فنی بزرگی که شرکت سهامی زراعی در اینجا اجرا کرده نجات دهیم و سپس دستور داد با حفر یک  چاهک آب زلال مورد نیاز  این باغات با سرعت تامین شود. وی افزود: من به فرماندار و کشاورزان قول می‌دهم این مشکل حل شود. وی خطاب به کشاورزان گفت: هم آب سد و هم باغات به شما تعلق دارد بنابراین از آب به گونه‌ای بهره‌برداری کنید که بالاترین ثمره را ببرید و تا پایان برداشت محصول آب داشته باشید. وی بار دیگر مدیریت آب توسط بهره‌برداران را بهترین نوع مدیریت نامید و درباره اجرای ۳ کیلومتر خط انتقال آب نیز دفتر فنی شرکت آب منطقه‌ای را موظف کرد طی یک ماه گزارش فنی این طرح را تهیه کند تا در مورد تامین اعتبار آن اقدام شود. اگر این طرح با اعتبارات استانی قابل اجرا بود اولویت اول ما خواهد بود. "علایی" همچنین معاونان شرکت را مامور تهیه گزارشی از مشکل دریچه‌های خروجی سد کمایستان کرد تا طی یک ماه راه خروج از مشکل مشخص و سد نجات پیدا کند. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای موضوع مهم مطالعه سرشاخه‌های رودخانه کمایستان را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد این کار باید امسال به سرانجام برسد.

 فرماندار جغتای نیز موضوع تحویل سد کمایستان به کشاورزان را مطرح کرد که مورد موافقت مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قرار گرفت و مقرر شد کشاورزان برای تحویل گرفتن سد طی یک هفته به جمع‌بندی برسند و نظر خود را به فرمانداری اعلام کنند. در پایان جلسه "محمد علایی" گفت: یک ماه دیگر هم این جلسه را به صورت وبیناری برگزار خواهیم کرد و مصوبات این جلسه را پیگیری خواهیم کرد.

کد خبر: 52631
  تاریخ خبر : 1400/03/26
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/03/27
 کارشناس روابط عمومی
 62
  ثبت دیدگاه