سه‌شنبه, 5 مرداد 1400
مشروح خبر :: افت 2 برابری سطح آب زیزمینی، نسبت به دوره دراز مدت اندازه‌گیری

افت 2 برابری سطح آب زیزمینی، نسبت به دوره دراز مدت اندازه‌گیری

مدیر مطالعات پایه منابع آب استان هرمزگان گفت: متوسط افت سطح آب زیر زمینی در دوره دراز مدت اندازه‌گیری، 19 سانتی‌متر بود در حالیکه امسال با افتی حدود 2 برابری روبرو هستیم.

به گزارش شبکه خبری آب ایران،  محمدرضا ایدون ضمن اشاره به اهمیت آمار و اطلاعات در تصمیم‌گیری‌ها، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مولفه‌ای که تصمیم‌سازان یک مجموعه به آن متکی هستند، آمار و اطلاعات است.

وی عنوان کرد: دفتر مطالعات پایه منابع آب، در 2 حوزه آب‌های سطحی و زیرزمینی اطلاعات مورد نیاز مجموعه را از طریق چاه‌های مشاهده‌ای و ایستگاه‌های آب و هواشناسی استخراج می‌کند.

این مقام مسئول تصریح کرد: 152  ایستگاه آب و هواشناسی برای پایش آب‌های سطحی در سراسر استان هرمزگان گسترده شده است و اطلاعات آن‌های به صورت روزانه رصد می‌شود.

ایدون با اشاره به اینکه در 54 دشت استان هرمزگان چاه‌ها مشاهده‌ای حفر شده است، ابراز داشت: در مجموع 650 حلقه چاه مشاهده‌ای در سراسر استان هرمزگان حفر شده است که 117 حلقه چاه به دلیل خشکسالی‌ها خشک شدند.

وی با اشاره به اینکه از مجموع 74 دشت هرمزگان، 54 دشت ممنوعه یا بحرانی هستند، بیان داشت: با توجه به اطلاعات ایستگاه‌های آب و هواشناسی، شاخص بارندگی در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته 92 درصد و نسبت به دوره دراز مدت 83 درصد کاهش داشته است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب استان هرمزگان ادامه داد: از سال 80 تا کنون در وضعیت خشکسالی و نرمال در نواسان هستیم به نوعی که طی این مدت فقط 2  سال از نظر هیدرولوژیکی در وضعیت تر سالی بودیم.

افت 36 سانتی‌متری متوسط سطح آب زیر زمینی هرمزگان

ایدون خاطر نشان کرد: بر اساس اطلاعات اندازه‌گیری شده از چاه‌های مشاهده‌ای موجود در دشت‌های سراسر هرمزگان، متوسط سطح آب زیر زمینی در سال آبی جاری، 36 سانتی‌متر افت داشته است؛ در حالی که سال آبی گذشته متوسط سطح آب زیر زمینی 75 سانتی‌متر افزایش داشت.

وی اذعان کرد: بیشترین افت سطح آب زیر زمینی در سال آبی جاری، در دشت سرزه خارو با بیش از 6 متر ثبت شد؛ در حالی که بیشترین افت سطح آب در سال آبی گذشته، 90 سانتی متر در دشت طاشکوئیه بود.

93 درصد دشت‌های هرمزگان در سال آبی جاری، افت سطح آب زیرزمینی را تجربه کردند

مدیر مطالعات پایه منابع آب استان هرمزگان تشریح کرد: متاسفانه در سال آبی جاری، 93 درصد دشت‌ها افت سطح آب زیرزمینی را تجربه کردند؛ اما در سال آبی گذشته بیش از 87 درصد دشت‌های هرمزگان بالا آمدگی آب را داشتند.

ایدون گفت: متوسط افت سطح آب زیر زمینی در دوره دراز مدت اندازه‌گیری، 19 سانتی‌متر بود در حالیکه امسال با افتی حدود 2 برابری روبرو هستیم.

رشد متوسط دمای هرمزگان، مصرف آب را افزایش داده است

وی با اشاره به رشد متوسط دمای استان هرمزگان نسبت به سال گذشته، عنوان کرد: رشد متوسط دمای استان هرمزگان تاثیر بسزایی در مصرف آب دارد؛ این افزایش دما در افزایش تبخیر، افزایش تعرق و افزایش نیاز ابی گیاهان را در پی خواهد داشت.

این مقام مسئول تصریح کرد: تمام آمار و اطلاعات استخراج شده، نشان دهنده وضعیت دشوار آبی در استان هرمزگان است که این امر نشان دهنده ضرورت صرفه‌جویی و مدیریت صحیح مصرف در تمام حوزه‌های مصارف به ویژه کشاورزی است.

 

کد خبر: 52645
  تاریخ خبر : 1400/03/26
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/03/27
 کارشناس روابط عمومی ۲
 44
  ثبت دیدگاه