سه‌شنبه, 5 مرداد 1400
مشروح خبر :: همدلی و مشارکت تنها راه عبور از بحران خشکسالی در استان لرستان

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان عنوان کرد:

همدلی و مشارکت تنها راه عبور از بحران خشکسالی در استان لرستان

جلسه مشترک کمیته آب و کشاورزی به ریاست مدیرعامل آب منطقه‌ای و با حضور معاونین و مدیران آب منطقه ای و جهاد کشاورزی، با هدف برنامه ریزی برای استفاده بهینه از منابع آب، رعایت الگوی کشت، کاهش خسارات ناشی از خشکسالی و مدیریت منابع آب موجود جهت عبور از بحران خشکسالی برگزار گردید.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان با بیان این مطلب که راه حفظ منابع آبی استان، رعایت اصلاح  الگوی کشت و  صرفه جویی در مصرف آب است، گفت : با توجه به میزان آب موجود  سدهای ایوشان و مروک و همچنین رعایت حق آبه زیست محیطی آب شرب روستاهای مجاور، اگر برنامه رهاسازی  طبق جدول ارائه شده انجام گیرد و کشاورزان این مناطق، الگوی کشت  را رعایت کنند، بحران خشکسالی را می‌توان مدیریت کرد .

داریوش حسن‌نژاد با بیان این مطلب که  مدیریت و حفظ منابع آب زیرزمینی تنها با همکاری همه کشاورزان، ادارات و نهادهای ذیربط انجام خواهد شد، افزود :آب های زیرزمینی یکی از با ارزش ترین منابع طبیعی هستند که سلامت انسان، توسعه اقتصادی و تنوع زیست محیطی را حمایت می کند.

کنترل برداشت از آب‌های زیرزمینی برای نسل های آینده ضروری است و جبران برداشتی که در حال حاضر از منابع زیرزمینی صورت می‌گیرد کاری بسیار دشوار است .

حسن نژاد در پایان اضافه کرد :  تجدید منابع آب زیرزمینی نیاز به زمان بسیار طولانی  دارد و شاید در برخی موارد هیچگاه جبران نشوند.

خشک شدن سفره‌های آب زیرزمینی می‌تواند در خشکسالی و گرمایش منطقه، کاهش کیفیت گیاهان و در نتیجه تنوع زیستی و حتی کاهش کیفیت زندگی کشاورزان و همه مردم استان موثر باشد.

کد خبر: 52769
  تاریخ خبر : 1400/04/02
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/02
 روابط عمومی
 52
  ثبت دیدگاه