دوشنبه, 26 مهر 1400
مشروح خبر :: مطالعات حریم و بستر تالاب نایبند باتمام رسید

مطالعات حریم و بستر تالاب نایبند باتمام رسید

مدیر مهندسی رودخانه و سواحل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهراز اتمام مطالعات حریم و بستر تالاب نایبند واقع در شهرستان عسلویه خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران،حسین آذرپرا اظهار داشت:واقع شدن تالاب نایبند در شهرستان عسلویه بدلیل قرارگیری درمناطق ویژه پارس جنوبی و رشدو توسعه صنایع،نیاز به حفظ آن ضروری بنظر میرسید که این مهم انجام و باتمام رسید.

وی ادامه داد:هدف از تعیین و حریم این تالاب با توجه به مدلهای هیدرولیکی و هیدروژئولوژیکی  و دبی های سیلابی  و سوابق قدیمی موجود انجام شده است و بر این اساس مساحت تالاب حدود 3390 هکتار بدست آمده است که این پهنه دارای مرز مشترک با خلیج فارس به طول 7/14 کیلومتر می باشد.

وی عوامل موثری مثل آب،هوا،خاکشناسی و زمین شناسی را از جمله عوامل موثر بر مورفولوژی(ریخت شناسی)تالابها بیان نمود و تصریح کرد: درتالاب نایبند بدلیل قرار گرفتن در اقلیم گرم و خشک، پوشش گیاهی آن از نوع درختان حرا که به خشکی و شوری مقاوم هستند، می باشد.

آذرپرا افزود:در حال حاضر حدود 1560 کیلومتراز رودخانه های استان مطالعات حریم و بستر آنها انجام شده که تقریبا تمام رودخانه های اصلی استان را شامل می شود.

وی ادامه داد:اکثر این مطالعات از محل اعتبارات ملی انجام شده که این روند در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت.

مدیر مهندسی رودخانه و سواحل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر ابراز امیدواری کرد بمنظور حفظ و صیانت ازرودخانه ها، از محل اعتبارات استانی نیز در خصوص اهداف و عملکرد این دفتر توجه ویژه ای شود.

 


کد خبر: 53031
  تاریخ خبر : 1400/04/13
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/13
 روابط
 74
  ثبت دیدگاه