دوشنبه, 26 مهر 1400
مشروح خبر :: اتمام فاز اجرایی سدهای ارغون و خائیز در استان بوشهر

اتمام فاز اجرایی سدهای ارغون و خائیز در استان بوشهر

معاون طرح وتوسعه شرکت آب منطقه‌ای بوشهر از اتمام فاز اجرایی سدهای ارغون و خائیز خبر داد و گفت: سد ارغون آماده بهره‌برداری و سد خائیز آماده آبگیری است

به گزارش شبکه خبری آب ایران،"جمشید تویل" با اعلام این خبر اظهار کرد: سد ارغون با طول تاج 250 متر، عرض 6 متر و حجم مخزن دو میلیون مترمکعب با مبلغی بالغ بر 600 میلیارد ریال آماده بهره‌برداری است.

وی اضافه کرد: خاکبرداری، حجم csg بدنه سد، بتن ریزی، جاده‌های دسترسی و دیگر سازه‌های این سد به‌صورت کامل انجام شده و در حال حاضر پیشرفت فیزیکی آن 95 درصد و آماده بهره برداری است.
معاون طرح وتوسعه شرکت آب منطقهای بوشهر به اهداف این طرح نیز اشاره کرد و افزود: تأمین آب شرب شهر کلمه و روستاهای اطراف، کنترل سیلاب رودخانه و اشتغال زایی از مهم‌ترین اهداف سد ارغون است.
تویل همچنین با اشاره به مولفه‌های فنی سد خائیز خاطرنشان کرد: این سد از نوع خاکی با هسته رسی بوده که با ارتفاع 36 متر، طول تاج 610 متر، عرض 10 متر وحجم مخزن حدود 16 میلیون متر مکعب در حال حاضر آماده آبگیری است.
وی تأمین آب کشاورزی 681 هکتار اراضی نخیلات تحت پوشش شبکه آبیاری اهرم، تامین حقابه زیست محیطی،کنترل سیلاب رودخانه و اشتغال زایی را از مهم‌ترین اهداف این طرح برشمرد.
وی با بیان اینکه پیشرفت صنعت سد سازی در استان بوشهر حاصل مجموعه تلاش مدیریت شرکت و کادر فنی است، ادامه داد: هم اکنون سد خائیز هم با پیشرفت فیزیکی 90 درصد آماده آبگیری است.

کد خبر: 53052
  تاریخ خبر : 1400/04/14
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/14
 روابط
 106
  ثبت دیدگاه