چهارشنبه, 31 شهریور 1400
مشروح خبر :: اجرای 4 پروژه مهم در طرح آبرسانی اردبیل/ ۹۰ میلیون مترمکعب ذخیره آب ۱۰ سد مخزنی استان اردبیل/ 5 سد مخزنی جدید در استان احداث می‌شود

اجرای 4 پروژه مهم در طرح آبرسانی اردبیل/ ۹۰ میلیون مترمکعب ذخیره آب ۱۰ سد مخزنی استان اردبیل/ 5 سد مخزنی جدید در استان احداث می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: در حال حاضر، چهار پروژه مهم در طرح آبرسانی اردبیل شامل برج آبگیر سد مخزنی یامچی، خط لوله دوم انتقال آب به تصفیه‌خانه آب شرب اردبیل، تکمیل زون‌بندی آب شرب و جمع‌آوری و انتقال آب چاه‌های شرب داخل شهر اردبیل در حال اجراست و تاکنون در این چهار پروژه حدود هزار میلیارد ریال هزینه شده است.

 به گزارش شبکه خبری آب ایرانعباس جنگی مرنی" در تشریح این پروژه‌ها با اشاره به اینکه در این چهار پروژه تاکنون حدود هزار میلیارد ریال عملیات اجرایی انجام شده و ۵۰ درصد زون‌بندی داخل شهر اردبیل به بهره‌برداری رسیده است، اظهار کرد: ۶۰ درصد خط لوله دوم انتقال آب به تصفیه‌خانه و ۹۰ درصد فاز اول پروژه جمع‌آوری و انتقال آب چاه‌های داخل شهر اردبیل احداث و انتقال آزمایشی آب شرب اردبیل از سازه برج آبگیر سد مخزنی یامچی جدیدالاحداث به‌منظور ارتقای کیفیت آب انتقالی به تصفیه‌خانه آب اردبیل انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل خاطرنشان کرد: برای تکمیل این چهار پروژه، حدود ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار مالی جدید در سال جاری نیاز است تا این مرحله از کار در پروژه‌های چهارگانه به اتمام برسد. این چهار پروژه از ابتدای سال ۱۳۹۹ به‌رغم کمبود شدید اعتبارات مالی، مجددا فعال شده‌اند و با بهره‌برداری از آنها، تامین کمی و کیفی آب شرب شهرهای اردبیل و سرعین و مراکز جمعیتی روستایی تحت پوشش در کوتاه مدت انجام می‌شود.
وی اضافه کرد: در تلاش هستیم تا طی روزهای آتی، سه طرح آبرسانی خلخال به طول ۱۱ کیلومتر خط لوله چدن داکتیل با ۳۴ شیرخانه، تصفیه‌خانه آب شرب خلخال با ظرفیت ۶ میلیون مترمکعب و سد مخزنی بفراجرد با ظرفیت ۷ میلیون مترمکعب را به‌طور همزمان به بهره‌برداری برسانیم که برای این سه طرح بالغ بر ۲۶۵۰ میلیارد ریال تاکنون هزینه شده و ارزش روز این سه طرح افزون بر ۱۰ هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود.
جنگی مرنی با بیان اینکه طرح‌های آبرسانی به شهرهای مشگین شهر و نمین و عنبران هم توسط این شرکت در حال اجراست، گفت: در یک سال اخیر حدود ۸۰۰ میلیارد ریال برای آنها ابلاغ اعتبار دریافت کرده‌ایم و در تلاش هستیم فاز اول آبرسانی نمین و عنبران را در فصل تابستان با ظرفیت حداقل ۸۰ لیتر در ثانیه به بهره‌برداری برسانیم.
وی در خصوص آخرین وضعیت بارش‌ها و ذخیره آب سدهای استان اردبیل اظهار کرد: متوسط بارش استان اردبیل در سال آبی جاری تاکنون نسبت به آمار متوسط بارندگی بلندمدت استان و بارندگی سال قبل حدود ۲۵ درصد کاهش داشته است. البته در برخی از حوضه‌های آبریز فرعی استان اردبیل تا ۴۰ درصد نیز کاهش بارندگی رخ داده است‌.
وی اضافه کرد: از جمله کم بارش‌ترین حوضه‌های آبریز فرعی و داخلی استان اردبیل، حوضه آبریز رودخانه‌های بالیخلی چای، قره سو و سدهای مخزنی یامچی، قوری چای و سبلان هستند که از لحاظ مصارف آب شرب و کشاورزی حائز اهمیت هستند. در سال آبی جاری، میزان بارش برف در کوهستان‌ها و سرشاخه‌های رودخانه‌های جاری در استان اردبیل نیز به شدت کاهش داشته و امسال عملا ذخیره برفی مناسبی در آنها نداشتیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل خاطرنشان کرد: افزایش دمای هوا در زمستان و به‌خصوص از آغاز فصل بهار تاکنون و ازدیاد روزهای وزش بادهای جنوبی و در نتیجه افزایش میزان تبخیر از سطح حوضه‌های آبریز استان، موجب کاهش شدید رواناب در رودخانه‌ها و وقوع خشکسالی در استان اردبیل مانند سایر استان‌های کشور شد و اکنون بیشتر رودخانه‌های استان اردبیل خشک و کم آب هستند. در برخی از رودخانه‌ها ذخیره آب اندک سدها به صورت نوبت بندی شده و به دلیل ضرورت، اقدام به رهاسازی آب برای زیست محیطی و مصارف مختلف می‌شود تا فصل گرم سال با کم‌ترین مسئله سپری شود.
جنگی مرنی تصریح کرد: به‌دلیل وقوع خشکسالی و کاهش رواناب حوضه‌های آبریز، ذخیره آب ۱۰ سد مخزنی بزرگ استان اردبیل در حال حاضر حدود ۹۰ میلیون مترمکعب است که این مقدار کمتر از ۳۰ درصد ظرفیت ذخیره‌ای این سدها است. اکنون آب موجود در سدهای مخزنی یامچی، قوری چای و سبلان با احتساب حجم مرده سد به ترتیب ۲۸، ۵ و ۳۰ درصد ظرفیت این سدها بوده و این میزان آب، کمترین ذخیره آب در تاریخ بهره‌برداری این سدها در چنین روزی است که همه بایستی در کاهش بیش از پیش مصرف آب و صرفه‌جویی بیشتر در استفاده از این منابع آب محدود تلاش کنیم.
وی افزود: در حوضه آبریز ارس که مصرف کننده اصلی منابع آب این حوضه در داخل کشور، استان اردبیل است نیز وقوع خشکسالی موجب کاهش بارش‌ها و کمبود شدید ذخیره برفی در سرشاخه‌های این حوضه و کاهش ذخیره آب سد ارس شده و رواناب ورودی به این سد نسبت به سال قبل و بلندمدت کمتر شده است؛ به دلیل این کمبودها، سعی بر آن است کشت تابستانه در منطقه محدودتر شود. ذخیره آب سد ارس حدود ۶۵ درصد ظرفیت این سد است و رواناب ورودی به آن در حال حاضر حدود ۵۵ درصد کاهش نسبت به سال گذشته دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل در ادامه گفت: در استان اردبیل پنج سد مخزنی در حال احداث داریم که سه سد در حال حاضر با ظرفیت ذخیره آب ۴۵ میلیون مترمکعب به مرحله بهره‌برداری رسیده‌اند و دو سد دیگر با ظرفیت ۱۸۳ میلیون متر مکعب مراحل انتهایی احداث را سپری می‌کنند که این پنج سد تامین کننده آب شرب، زیست محیطی، صنعت و کشاورزی خواهند بود. علاوه بر این پنج سد مخزنی، سه شبکه آبیاری و زهکشی بزرگ با سطح اراضی حدود ۵۰ هزار هکتار، چهار طرح آبرسانی شرب و یک تصفیه‌خانه آب شرب نیز در حال احداث و اجرا هستند.

کد خبر: 53090
  تاریخ خبر : 1400/04/15
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/15
 علی بخشی
 191
  ثبت دیدگاه