چهارشنبه, 31 شهریور 1400
مشروح خبر :: حدود 200 میلیون متر مکعب برای شرب در افق 1425 در گلستان لازم است

حدود 200 میلیون متر مکعب برای شرب در افق 1425 در گلستان لازم است

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان در مراسم افتتاح دو حلقه چاه شرب آبرسانی به گرگان با اشاره به اینکه در افق 1425 نزدیک به 200 میلیون متر مکعب آب برای شرب در گلستان نیاز است، گفت: در این افق کمتر از 100 میلیون متر مکعب را می توان از آب زیرزمینی استحصال کرد.

به گزارش  شبکه خبری آب ایران، سید محسن حسینی در مراسم عملیات بهره برداری 2 حلقه چاه شرب (آبرسانی به گرگان) اظهار کرد:از مرداد ماه سال گذشته که مدیریت شرکت را بر عهده گرفتیم تلاش شد نواقص طرح جامع آب شرب مصوب سال 97 ، برطرف نمائیم.

وی افزود: بر اساس این طرح تا افق 1425 که افق درازمدت برای استان است، نزدیک به 200 میلیون متر مکعب آب برای شرب در استان گلستان لازم است که کمتر از 100 میلیون آن را می توانیم به آب زیرزمینی متکی باشیم. 

حسینی تصریح کرد: با استحصال بخش زیرزمینی و استفاده در کشاورزی بارگذاری و فشار روی منابع زیرزمینی بسیار زیاد است و برداشت بیش از حد آن، آبخوان ها را ضعیف می کند.

وی افزود:  طبق گزارش سازمان نقشه برداری ، نشست زمین درگلستان شروع شده  و علیرغم همه اقدامات ترویجی، سلبی و توصیه ها اگر روند برداشت از سفره ها به همین منوال ادامه پیدا کند باید منتظر ادامه فرونشست در استان باشیم. 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: استفاده از آب سد های موجود، در دست ساخت یا در دست مطالعه مانند نگارستان، میرداماد، چایلی، نرماب، قره چای در افق میان مدت می تواند حدود 60 میلیون متر مکعب از نیاز آبی استان را تامین نماید.

وی افزود: در درازمدت چاره ما آب دریاست و باید از شیرین سازی آب دریا برای شرب و... استفاده نمائیم. و فعلا تعریف آن برای شهرستان های غرب استان مانند گمیشان ، بندرترکمن ، کردکوی، بندرگز ، گرگان، آق قلا و.. است که برای این قسمت نیز حدود 50 میلیون متر مکعب تعریف شده است.

کد خبر: 53228
  تاریخ خبر : 1400/04/23
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/23
 روابط عمومی
 56
  ثبت دیدگاه