سه‌شنبه, 30 شهریور 1400
مشروح خبر :: روند برخورد با چاههای غیر مجاز و کشت های پر آب بردر استان ، بیش از گذشته افزایش خواهد یافت

روند برخورد با چاههای غیر مجاز و کشت های پر آب بردر استان ، بیش از گذشته افزایش خواهد یافت

جلسه شورای حفاظت از ارضی ملی و منابع طبیعی (بیست و دوم تیرماه سالجاری) به ریاست رئیس کل دادگستری استان، دادستان و مدیران ارشد ادارات در محل سالن شهید قدوسی دادگستری برگزار گردید. در ابتداء این نشست توسلی زاده رئیس کل دادگستری ،ضمن تاکید بر لزوم گسترش فرهنگ حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی و ترویج فرهنگ و اخلاق زیست محیطی و ایجاد احساس مسئولیت اجتماعی در بین آحاد مردم برای صیانت از این منابع ارزشمند خدادادی گفت: بعضا مشاهده میگردد برخی افراد مجوز تغییرکاربری برای تاسیس گلخانه را دریافت مینمایند لیکن پس از اخذ مجوز اقدام به قطعه بندی اراضی و فروش آن برای ساخت ویلا نموده که باید تاکید نمایم دستگاههای متولی باید نسبت به برخورد با این تخلف و لغو مجوزهای صادره وفق قانون در اسرع وقت اقدام نمایند .

به گزارش شبکه خبری آب ایران ، توسلی زاده در بخشی از سخنان خود با اشاره به کاهش بارندگی ها افزود: کمبود نزولات آسمانی و به تبع آن کاهش رواناب های سطحی باعث بروز افت منابع آبی در سطح استان شده است و ضروری است با برداشت کنندگان نامتعارف و غیر مجاز از آب جدی تر از گذشته برخورد قانونی صورت پذیرد .

ایشان همچنین به کشت های پر آب بر در استان هم اشاره داشت و در ادامه گفت : در این زمینه نیز باید دستگاهی متولی ( آب منطقه ای و سازمان جهاد کشاورزی ) با توجه به شرایط منابع آبی و ممنوعیت محصولات آب دوست نسبت به برخورد با متخلفین با هماهنگی سیستم قضایی اقدام لازم و عاجل را بعمل آورند .

در ادامه شهلایی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت منابع آبی استان، گفت: با مقایسه آمارهای بارشی و تطبیق این داده ها با بارشهای سال قبل و میانگین بلند مدت، متاسفانه سالجاری از نظر خشکی و کم بارشی در پنجاه سال گذشته کم نظیر است، و کاهش میزان رواناب ها در برخی از منابع آب حتی در 70 سال گذشته نیز کم سابقه بوده است.

ایشان با اشاره به برداشتهای بی رویه از منابع آب زیرزمینی و تجدید پذیر در کشور و استان ، که از مقدار جهانی آن که حدود چهل درصد است نیز بیشتر میباشد افزود: همین امر باعث افت شدید سطح آب زیرزمینی - ایجاد فروچاله و نابودی برخی از آبخوانها شده و یا خواهد شد .

شهلایی ، لزوم توجه بیش از پیش در خصوص حفاظت وصیانت منابع آب را یک تکلیف توصیف نمود که برعهده تمام دستگاههای ذیمدخل است و ادامه داد: همه دستگاههای مرتبط باید نقش موثری در صیانت از این مایه ارزشمند حیات داشته باشند.

وی در پایان، اجرای برنامه سازگاری با کم آبی و ممنوعیت کشت های پر آب بر، خصوصا کشت برنج را دو موضوع ضروری برشمرد که می تواند گامی اثر بخش در راستای حفاظت از منابع آب داشته باشد ،

شهلایی عدم توسعه کشاورزی در دشتهای ممنوعه و ممنوعه بحرانی را خواستار شد و اعلام نمود تنها راه عبور از بحران کم آبی ، انسجام و هماهنگی دستگاههای مسئول در برنامه ریزی ها و توجه به قوانین موضوعه در این خصوص است .     

کد خبر: 53248
  تاریخ خبر : 1400/04/23
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/23
 مدیر سایت
 75
  ثبت دیدگاه