چهارشنبه, 31 شهریور 1400
مشروح خبر :: حدود 200 میلیون متر مکعب برای آب شرب استان گلستان در افق 1425 لازم است

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان در مراسم افتتاح دو حلقه چاه شرب آبرسانی به گرگان:

حدود 200 میلیون متر مکعب برای آب شرب استان گلستان در افق 1425 لازم است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان در مراسم افتتاح دو حلقه چاه شرب آبرسانی به گرگان با اشاره به اینکه در افق 1425 نزدیک به 200 میلیون متر مکعب آب برای شرب در گلستان نیاز است، گفت: در این افق کمتر از 100 میلیون متر مکعب را می‌توان از آب زیرزمینی استحصال کرد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران،سیدمحسن حسینی" در مراسم عملیات بهره برداری 2 حلقه چاه شرب (آبرسانی به گرگان) با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته از مرداد سال گذشته برای برطرف کردن نواقص طرح جامع آب شرب مصوب سال 97 اظهار کرد: بر اساس این طرح تا افق 1425 که افق درازمدت برای استان است، نزدیک به 200 میلیون متر مکعب آب برای شرب در استان گلستان لازم است که کمتر از 100 میلیون آن را می‌توانیم به آب زیرزمینی متکی باشیم.

حسینی تصریح کرد: با استحصال بخش زیرزمینی و استفاده در کشاورزی بارگذاری و فشار روی منابع زیرزمینی بسیار زیاد است و برداشت بیش از حد آن، آبخوان‌ها را ضعیف می‌کند.
وی افزود: طبق گزارش سازمان نقشه برداری، نشست زمین در گلستان شروع شده و به‌رغم همه اقدامات ترویجی، سلبی و توصیه‌ها اگر روند برداشت از سفره‌ها به همین منوال ادامه پیدا کند باید منتظر ادامه فرونشست در استان باشیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: استفاده از آب سدهای موجود، در دست ساخت یا در دست مطالعه مانند نگارستان، میرداماد، چایلی، نرماب، قره چای در افق میان مدت می‌تواند حدود 60 میلیون متر مکعب از نیاز آبی استان را تامین نماید.
وی افزود: در درازمدت چاره ما آب دریاست و باید از شیرین سازی آب دریا برای شرب و... استفاده کنیم و فعلا تعریف آن برای شهرستان‌های غرب استان مانند گمیشان، بندرترکمن، کردکوی، بندرگز، گرگان، آق قلا و... است که برای این قسمت نیز حدود 50 میلیون متر مکعب تعریف شده است.

کد خبر: 53276
  تاریخ خبر : 1400/04/26
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/26
 روابط عمومی
 89
  ثبت دیدگاه