چهارشنبه, 31 شهریور 1400
مشروح خبر :: تغییرالگوی بارش و صدمات به منابع آب زیرزمینی در استان یزد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد:

تغییرالگوی بارش و صدمات به منابع آب زیرزمینی در استان یزد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد، تغییر الگوی بارش از حالت موثر به غیر موثر را دلیل صدمات زیادی به منابع آب زیرزمینی دانست.

به گزارش شبکه خبری آب ایران ،"محمدمهدی جوادیان زاده" در اولین جلسه رویداد آبی سال جدید که در شهرستان مهریز برگزار شد با ابراز نگرانی از موضوع تغییر الگوی بارش در استان به گونه ای که بیشتر از موثر به غیر موثر تغییر یافته  است گفت: این تغییرها باعث شده که منابع آب زیرزمینی کمتر تقویت شوند.

وی با بیان اینکه 401 حلقه چاه فعال در شهرستان با 40 میلیون متر مکعب تخلیه آب وجود دارد گفت:اگر این منابع مدیریت نشوند باعث فرونشستها و فروچاله هایی خواهد شد که این فروچاله ها به معنی مرگ آبخوان هاست و خسارات جبران ناپذیری خواهیم داشت.

جوادیان زاده با بیان اینکه 360 رشته قنات فعال با 12میلیون متر مکعب آب در استان وجود دارد گفت:این قنات ها میراثی از گذشته و سمبلی از سازگاری با کم آبی هستند که باید در حفظ و حراست از آنها تلاش کرد.

وی در مورد تامین آب شرب شهرستان مهریز گفت:هرجا پتانسیل چاه جدید وجود داشته باشد ما همکاری لازم را خواهیم داشت و برای تامین نیازهای ضروری سایر بخش ها نیز چاه اضطراری اضافه خواهد شد.

فرماندار مهریز نیز در این نشست با بیان اینکه کمبود بارش ها و افزایش بی رویه چاههای غیرمجاز کشور را دچار بحران کرده افزود: نارضایتی های اخیردر مورد مشکلات آب، مشخص کرده که اولین وظیفه حکومت ها تامین آب مردم می باشد.

زارع زاده اظهار امیدواری کرد با عنایت پروردگار و افزایش بارش ها و همگرایی و همکاری بیشتر دستگاه های اجرایی شاهد برون رفت از این بحران خشکسالی، بحران اجتماعی و بلکه بحران امنیتی باشیم.

وی افزود:ما محدودیت ها را می دانیم و توقعات خودمان را با توجه به محدودیت های استانی و شهرستانی تطبیق می دهیم ولی در بحث شرب و اشتغال، خواهان همراهی بیشتر مجموعه آب استان هستیم.

 در این نشست،مدیران ذیربط به طرح مسائل،مشکلات و پیشنهادات خود پرداختند.

رویداد آبی از سال گذشته برای اولین بار در کشور در استان یزد با هدف حل مشکلات آب شهرستان های استان، آغاز و همچنان ادامه دارد.

 

 

کد خبر: 53279
  تاریخ خبر : 1400/04/26
  آخرین به‌روزرسانی : 1400/04/26
 روابط عمومی
 94
  ثبت دیدگاه